Nowe dyski SSD M.2 PCIe 5.0 będą szersze. Mogą nie pasować do dotychczasowych płyt głównych

Nowe dyski SSD M.2 PCIe 5.0 będą szersze. Mogą nie pasować do dotychczasowych płyt głównych

Okazuje się, że nowa generacja dysków SSD M.2, bazująca na interfejsie PCIe 5.0, może być szersza od dotychczasowych nośników NVMe, co powodować może problemy z kompatybilnością z dotychczasowymi płytami głównymi.

Standardowe rozmiary dysków SSD M.2 noszą nazwy „M.2-2280”, „M.2-2230” i tak dalej. Druga połowa liczby odnosi się do długości płytki laminatu nośnika, więc model „M.2-2280” ma długość 80 milimetrów. Dyski SSD M.2 mogą oficjalnie mieć długość od 30 mm do nawet 110 mm. Pierwsza połowa numeru to szerokość, czyli 22mm. Do tej pory praktycznie wszystkie konsumenckie dyski SSD M.2 miały 22 milimetry szerokości i ten rozmiar brany był pod uwagę pod uwagę przy projektowaniu płyt głównych, mini-komputerów i laptopów. Szerszy dysk po prostu nie zmieści się w gnieździe przeznaczonym na standardowy nośnik M.2.

Okazuje się, że nowa generacja dysków SSD M.2, bazująca na interfejsie PCIe 5.0, może być szersza od dotychczasowych nośników NVMe.

Nowy dyski SSD M.2 PCIe 5.0 będą szersze. Mogę nie zmieścić się do dotychczasowych płyt głównych

PCI-SIG, konsorcjum, które zarządza takimi rzeczami, zatwierdziło w 2020 roku standard dysków SSD M.2 o szerokości 25 mm. Jak wskazuje TechPowerUp, informacje te wychodzą na jaw dopiero teraz za sprawą wycieku specyfikacji płyt głównych Gigabyte X670 z listą obsługiwanych dysków SSD „M.2-25110”.

Nie wiemy, skąd to nagłe poszerzenie dysków, ale może wynikać z potrzeby przesyłania sygnału PCIe 5.0. Nieco więcej miejsca na oddzielenie linii sygnałowych może być potrzebne, aby zredukować przesłuchy i szumy, które są głównymi problemami dla urządzeń działających z taką szybkością sygnału, na jaką pozwala PCIe 5.0. Podczas gdy PCIe zachowało tę samą specyfikację stabilności częstotliwości od wersji 1.0 do 4.0, PCIe 5.0 zwiększa ten parametr o 66%, co wymusiło wiele rozwiązań wprowadzanych, aby upewnić się, że sygnały nie będą zakłócane. 

Możliwe jest również, że dodatkowa przestrzeń może pomóc w ochłodzeniu. Jak pisaliśmy wcześniej, Sebastien Jean, dyrektor techniczny Phison, zauważył, że dyski SSD PCIe Gen5 będą na tyle energochłonne, że wiele urządzeń może być wyposażonych w aktywne chłodzenie lub nawet wymagać takiego chłodzenia. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar dysków SSD M.2, ma to sens w świetle potencjalnego poboru mocy przez nadchodzące nośniki PCIe 5.0.

Warto podkreślić, że samo złącze nie uległo zmianie, więc jest szansa na to, że wiele istniejących systemów Alder Lake (te na razie jako jedyne obsługują PCIe 5.0) ma miejsce na podłączenie zupełnie nowego dysku SSD PCIe 5.0, ale dopiero się o tym przekonamy. Mamy nadzieję, że nadchodzące płyty główne ze wsparciem dla PCIe 5.0 będą uwzględniać szerszy format.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe dyski SSD M.2 PCIe 5.0 będą szersze. Mogą nie pasować do dotychczasowych płyt głównych

 0