Nowe fotodetektory mogą znaleźć zastosowanie w skanerach odcisków palców i medycynie

Nowe fotodetektory mogą znaleźć zastosowanie w skanerach odcisków palców i medycynie

Zespołowi badaczy udało się opracować nowe, przezroczyste fotodetektory organiczne, które mogą absorbować zielone światło. Ponadto są one bardzo czułe oraz, co istotne, kompatybilne z metodami wytwarzania CMOS. Naukowcy zaprezentowali nawet efekty swojej pracy. Fotodetektory mogą pomóc w monitorowaniu tętna, rozpoznawaniu odcisków palców, czy wykrywaniu pobliskich obiektów.

Grupa naukowców opracowała i zaprezentowała nowe, przezroczyste fotodetektory organiczne, zdolne do absorbowania zielonego światła. Ich głównymi zaletami są kompatybilność z metodami wytwarzania CMOS oraz wysoka czułość. Fotodetektory mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od codziennej elektroniki, na medycynie kończąc. Za ich pomocą możliwe jest chociażby monitorowanie tętna z użyciem światła, skanowanie odcisków palców, czy wykrywanie pobliskich obiektów. Warto wspomnieć, że większość obecnie dostępnych czujników obrazowania bazuje na technologii CMOS i nieorganicznych fotodetektorach. Umożliwiają one przekształcanie sygnałów świetlnych na sygnały elektryczne.

Grupie naukowców udało się opracować fotodetektory organiczne, które absorbują zielone światło. Nowe rozwiązanie może sprawdzić się zarówno w codziennej elektronice, jak i w profesjonalnych zastosowaniach.

Fotodetektor

Według Sungjun Parka, który był jednym z kierowników zespołu badawczego, organiczne fotodetektory potrzebują także organicznych pochłaniaczy światła z możliwością ich łatwej produkcji. Nowe fotodetektory mają spełniać te wymagania. Opracowany został również hybrydowy czujnik obrazowania RGB, który nakłada omawiany fotodetektor na fotodiodę krzemową z filtrami czerwonym i niebieskim.

Większość materiałów organicznych nie może być wykorzystywana w procesie masowej produkcji z uwagi na brak odporności na wysokie temperatury. Nowo opracowana technologia ma rozwiązywać ten problem. Fotodetektory pracowały stabilnie w temperaturach powyżej 150°C przez 2 godziny oraz w 85°C przez 30 dni. Naukowcy chcą dostosować swój wynalazek do różnych zastosowań. Bardzo możliwe, że to rozwiązanie będzie implementowane także w smartfonach.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe fotodetektory mogą znaleźć zastosowanie w skanerach odcisków palców i medycynie

 0