NVIDIA o możliwościach OC GeForce'a RTX 4090: Udało nam się wykręcić 3 GHz

NVIDIA o możliwościach OC GeForce'a RTX 4090: Udało nam się wykręcić 3 GHz

NVIDIA potwierdziła, że ​​ich GPU z rodziny Ada Lovelace, które napędzają nowe karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080, mogą zostać podkręcone powyżej 3 GHz.

Podczas prezentacji „GeForce Beyond” dyrektor generalny Zielonych, Jensen Huang, ujawnił, że w swoich laboratoriach udało im się wykręcić procesory graficzne Ada Lovelace nowej generacji do 3 GHz. Oto cytat samego Jensena: „Ada jest niesamowicie energooszczędna, ponad dwukrotnie wydajniejsza przy tej samej mocy co Ampere i naprawdę możesz wycisnąć Adę! W naszych laboratoriach podkręciliśmy Adę powyżej 3 GHz”.

Podczas prezentacji „GeForce Beyond” dyrektor generalny Zielonych, Jensen Huang, ujawnił, że w swoich laboratoriach udało im się wykręcić procesory graficzne Ada Lovelace nowej generacji do 3 GHz.

Nowe karty graficzne NVIDII są dużo droższe w Europie (w tym Polsce) niż w USA

Nowe GPU NVIDII wykorzystują zupełnie nową litografię 4N od TSMC, która została specjalnie zoptymalizowana dla procesorów graficznych Ada i pozwala na duży skok w zakresie taktowania GPU. Nawet przy standardowych zegarach prędkości boost dochodzić mają do 2,6 GHz i możemy spodziewać się fabrycznie podkręconych modeli na poziomie 2,7-2,8 GHz. Mając to na uwadze, można oczekiwać, że rzeczywista częstotliwość robocza (czytaj boost) będzie wynosić około 3 GHz i znacznie więcej po podkręcaniu.

W tej chwili najszybsza karta graficzna NVIDII, GeForce RTX 3090 Ti, osiąga około 1,8-1,9 GHz, ale rzeczywiste częstotliwości pracy w grach przekraczają 2 GHz. To jednak wymaga dużej mocy, a duża moc generuje dużo ciepła. Na szczęście Zieloni wzięli to pod uwagę przy projektowaniu nowego chłodzenia dla modeli Founders Edition. NVIDIA twierdzi, że dodatkowo zoptymalizowała system Dual Axial Flow Through, zwiększając rozmiary wentylatorów i objętość żeber o 10% oraz modernizując sekcję zasilania do 23-fazowej (RTX 4090). Temperatura pamięci jest obniżona, a nowe, znacznie wydajniejsze GPU z rodziny Ada, również są efektywniej chłodzone w wentylowanych obudowach, co zapewniać ma graczom większy zapas na OC.

Z drugiej strony, jeśli ostatnie plotki na temat kart graficznych Radeon RX 7000, czyli nowej generacji od AMD, okażą się prawdziwe, to Czerwoni i tak mogą mieć sporą przewagę w tym aspekcie. Mówi się bowiem, że flagowy Radeon RX 7950 XT może przekroczyć granicę 4 GHz w zakresie taktowania GPU, co byłoby nie lada wyczynem. Co więcej, osiągać ma to pobierając jednocześnie znacznie mniej mocy od swojego bezpośredniego rywala, czyli GeForce'a RTX 4090, którego TGP wynosi 450 W, ale dobijać może do 660 W.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA o możliwościach OC GeForce'a RTX 4090: Udało nam się wykręcić 3 GHz

 0