Pierwsze monitory 4K z odświeżaniem 144 Hz, HDR i G-Sync już w sprzedaży

Pierwsze monitory 4K z odświeżaniem 144 Hz, HDR i G-Sync już w sprzedaży

Jak donosiliśmy przed miesiącem, pierwsze monitory 4K z odświeżaniem 144 Hz i wsparciem ze strony technologii Adaptive-Sync zostały po raz kolejny opóźnione, ale na szczęście już zaczynają pojawiać się na sklepowych półkach.

Przypominamy, że te pierwotnie zadebiutować miały na rynku jeszcze w ubiegłym roku, ale dość szybko przesunięto ich premierę na pierwszy kwartał 2018 roku. Tego terminu także nie udało się dotrzymać, ale pierwsze tego typu monitory kupić można już m.in. w Europie i na szczęście nie sprawdziły się tu ostatnie prognozy sugerujące, że przyjdzie nam poczekać nawet do trzeciego kwartału. Mowa tu o produktach z najwyższej półki oferujących panele 4K (3840 x 2160 pikseli) przy odświeżaniu 144 Hz oraz wsparciu dla technologii AMD FreeSync lub NVIDIA G-Sync. Co prawda, aby wykorzystać pełen potencjał takiego sprzętu, potrzebować będziemy niezwykle wydajnego komputera z kartą graficzną wyposażoną w złącze DisplayPort 1.4 (lub nowsze), ponieważ DisplayPort 1.2 czy nawet nowsze HDMI 2.0 nie oferują odpowiedniej przepustowości.

Długi czas oczekiwania dobiega końca, aczkolwiek wciąż nie wiemy kiedy do sprzedaży trafią 35-calowe monitory tej klasy

Pierwsze modele, które trafiły do sprzedaży, to zapowiadane praktycznie przed rokiem Acer Predator X27 (UM.HX0EE.009) oraz ASUS ROG Swift PG27UQ. Oba urządzenia oferują nie tylko wsparcie dla rozdzielczości 4K i odświeżanie na poziomie 144 Hz, ale także panel IPS ze wsparciem technologii kropki kwantowej i obsługę dla standardu NVIDIA G-Sync. Jak na gamingowy sprzęt przystało, monitor zapewnia również szybki czas reakcji 4 ms, a szczytowa wartości luminacji 1 000 nitów pozwala na wysoką jakość kontrastu HDR (standard HDR10). Jeśli zaś chodzi o dostępne złącza, to znajdziemy tu DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0. Wyświetlacze oferują pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 na poziomie 96%, a Adobe RGB na poziomie 99%. Warto też wspomnieć, że dzięki mechanizmowi miejscowego przyciemniania LED w 384 indywidualnie sterowanych strefach, te świecą tylko wtedy i w tych miejscach, gdzie jest to wymagane. Zapewnia to nie tylko większy i bardziej nasycony gamut kolorów, ale też kilkukrotnie zwiększa zakres luminancji w porównaniu z tradycyjnymi monitorami z technologią dynamic range. Cena ROG Swift PG27UQ zaczyna się od 2445 EUR (choć w niektórych sklepach osiąga blisko 3000 EUR), a Predator X27 kupić można od 18475 DKK (jakieś 10 418 PLN). Nie wiemy jeszcze, kiedy do sprzedaży trafią większe, 35-calowe modele.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze monitory 4K z odświeżaniem 144 Hz, HDR i G-Sync już w sprzedaży

 0