Pierwsze wyniki wydajności pamięci RAM DDR5 z Alder Lake. Duża przepustowość i wysokie opóźnienia

Pierwsze wyniki wydajności pamięci RAM DDR5 z Alder Lake. Duża przepustowość i wysokie opóźnienia

W sieci wylądowało zdjęcie prezentujące jak Alder Lake radzi sobie z DDR5 w znanym benchmarku Aida64. Zauważyć możemy wysoką przepustowość oraz wysokie opóźnienia.

Wdrażanie nowego standardu pamięci czy tak naprawdę czegokolwiek w świecie komputerów, zawsze jest okraszone etapem początkowym. Na rynku konsumenckim DDR4 pojawiły się wraz z wprowadzeniem procesorów Intel Core 6000, choć wcześniej kompatybilnością pochwalić mógł się rynek pro oraz pół-pro (Haswell-E). Tym razem zapewne nie będzie inaczej, bo pierwsze doniesienia odnośnie kontrolerów pamięci w procesorach Alder Lake nie napawają optymizmem. Mowa tu oczywiście o trybach Gear 2 oraz Gear 4. Te powodują, że po zastosowaniu szybszych niż zalecanych DDR5, kontroler będzie pracował albo z połową prędkości albo z 1/4 - przez co zwiększają się właśnie opóźnienia.

W sieci pojawił się obrazek prezentujący wydajność Intel Core i5 12600K wraz z DDR5-6400. Wysoka przepustowość i wysokie opóźnienia.

Na obrazku możemy zaobserwować właśnie taką sytuację, choć zapewne również spowodowana wysokimi parametrami CL zastosowanych modułów RAM. Centralną częścią platformy jest Intel Core i5 12600K, czyli 10-rdzeniowy procesor wykonany w technologii Big.LITTLE (6 rdzeni wydajnych oraz 4 rdzenie energooszczędne). Oczywiście może to być nadal próbka inżynieryjna, dlatego warto do wyników podchodzić z odpowiednią dozą sceptycyzmu. Tak czy inaczej, w Aida64 procesor wraz z DDR5 6400 CL 40-40-40-85 w trybie Command Rate 2 osiągnął odpowiednio 90 GB przepustowości w odczycie oraz 88 GB w zapisie. Utrzymywał przy tym bardzo wysokie opóźnienie, bo aż 92 ns. Czy tak wysokie opóźnienie będzie grało pierwsze skrzypce w grach? Tego niestety w stanie stwierdzić na dziś nie jesteśmy.

Warto też odnieść się do drugiego zdjęcia. Zaprezentowana fotka ukazuje wydajność pojedynczego rdzenia Core i5 12600K i naszym oczom ukazuje się naprawdę wysoki wynik na poziomie 785 punktów. Dla przypomnienia Ryzen 9 5900X "wyciąga" około 650 punktów w tym samym teście, a Core i9 10900K 695 punktów. Przyszłość rynku procesorów wygląda więc obiecująco, choć przejście między generacjami DDR4 i DD45 może być rozciągnięte w czasie. Wygląda też na to, że barierę przepustowości 100 GB/s dla pamięci DDR5 działających w trybie dual channel będzie można relatywnie łatwo przekroczyć. Teraz tylko pozostaje optymalizacja opóźnień, bo na papierze i w pierwszych benchmarkach nie prezentuje się to najlepiej. Cóż, trzeba czekać na oficjalne testy, a te pojawią się już niebawem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsze wyniki wydajności pamięci RAM DDR5 z Alder Lake. Duża przepustowość i wysokie opóźnienia

 0