Pierwszy chiński autorski dedykowany układ graficzny do gier pojawi się w 2025 roku

Pierwszy chiński autorski dedykowany układ graficzny do gier pojawi się w 2025 roku

Podczas gdy Chiny powoli zmniejszają różnicę między Intelem a AMD w segmencie procesorów, nadal istnieje duża różnica w wydajności GPU. W ciągu najbliższych lat ma się to jednak zmienić i jeśli wierzyć zapowiedziom, na chińskim rynku do 2025 roku pojawi się dedykowany układ graficzny, którego wydajność pozwoli nawet na uruchamianie gier.

Chińska firma zajmująca się technologiami akceleratorów graficznych MetaX Tech, lokalnie określana jako Muxi, oznajmiła, że do 2025 r. wprowadzi do sprzedaży układ graficzny do gier. Muxi (Muxi Integrated Circuit Shanghai Co Ltd) to producent chipów pochodzący z Szanghaju w Chinach, który został założony w 2020 roku i oferuje na chińskim rynku krajowym wysokowydajne układy AI i układy ogólnego przeznaczenia.  Podczas niedawnego wywiadu dla mediów  dr Yang Jian - współzałożyciel, dyrektor ds. technologii i główny architekt oprogramowania firmy podzielił się planem działania MetaX GPU, w tym niektórymi szczegółami dotyczącymi wysokowydajnych GPU, które mają stawić czoła NVIDII i AMD.

Chińskie układy graficzne wciąż są daleko wydajnością za liderami branży, jednak w najbliższych latach sytuacja ma ulec zmianie. MetaX Tech zapowiada wypuszczenie do 2025 roku zbudowanego od zera GPU, które rzuci wyzwanie AMD i NVIDII.

Muxi wypuściło już w styczniu tego roku swój pierwszy heterogeniczny układ graficzny, który wykorzystuje technologię 7 nm, jednak jego przeznaczeniem jest sztuczna inteligencja, autonomiczna jazda, automatyzacja przemysłowa i produkcyjna, inteligentne miasta, przetwarzanie brzegowe itp. Firma prowadzi również rozwój kolejnego flagowego układu graficznego, który trafi do produkcji w 2024 roku, jednak jego zastosowanie jest podobne i również nie ma nic wspólnego z grami. Muxi chce być pierwszym chińskim producentem wysokowydajnych kart graficznych, które będą w stanie konkurować z zagranicznymi flagowymi produktami. Według dr Yanga taki produkt jest niezbędny, ponieważ chiński rynek GPU odpowiada za 40% światowej konsumpcji.

Firma opracowuje nowy układ graficzny, który pojawi się w 2025 rok i będzie w pełni dedykowany do gier. GPU będzie zawierać wszystkie niezbędne techniki renderowania grafiki i będzie obsługiwać nowoczesne interfejsy API. W przeciwieństwie do niektórych innych chińskich kart graficznych, produkty MetaX korzystają z opracowanego od podstaw rdzenia, niezależnie zaprojektowanej architektury i zestawu instrukcji. Jest to zupełnie odmiennie podejście od konkurencyjnego Innosilicon, którego wysoce wydajne układy graficzne Fantasy wykorzystują technologię Imagination Technologies (PowerVR).

Powstanie wydajnego dedykowanego układu graficznego do gier może być poważnym ciosem dla NVIDII i AMD, ponieważ Chiny stanowią dużą bazę ich klientów użytkowników. Należy tu również wspomnieć, że Innosilicon pracuje nad swoim trzecim układem Fantasy, który będzie obsługiwał ray tracing w czasie rzeczywistym, a Zhaoxin wprowadzi niedługo swoje zintegrowane GPU, które ma konkurować z AMD APU.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy chiński autorski dedykowany układ graficzny do gier pojawi się w 2025 roku

 0