Pierwszy w pełni rosyjski komputer z SoC Baikal-M1 trafił do masowej produkcji

Pierwszy w pełni rosyjski komputer z SoC Baikal-M1 trafił do masowej produkcji

Nie jest tajemnicą, że Rosja stara się zmniejszyć swoją zależność od technologii pochodzącej z USA. Jeden z największych producentów komputerów osobistych w kraju, iRU, rozpoczął masową produkcję systemów, które wykorzystują krajowe komponenty, tworząc całkowicie rosyjskie komputery PC.

Komputery PC iRU są wyposażone w układy SoC ARM rosyjskiej firmy Baikal, zajmującej się produkcją półprzewodników. Układ Baikal-M1 choć ma podobną nazwę, niestety wydajnościowo z pewnością nie zagrozi M1 SoC od Apple. Rosyjski układ posiada osiem rdzeni Arm Cortex-A57 o taktowaniu do 1,5 GHz, ośmiordzeniowy procesor graficzny Mali-T628, 35 W TDP, obsługę dwukanałowej pamięci DDR3/4, 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3, PCIe 3, USB 3.0 i 2.0 oraz cztery kontrolery Ethernet (dwa po 10 GB, dwa po 1 GB). SoC produkowane jest z wykorzystaniem dość starego procesu 28 nm TSMC.

Rosyjski producent iRU rozpoczyna masową produkcję całkowicie rosyjskich komputerów z SoC Baikal, które znajdą zastosowanie m.in. w placówkach rządowych.

ARM Cortex-A57 został wprowadzony na rynek w 2012 roku i był używany w Snapdragonach 810 z 2015 roku, oraz układach Tegra X1 z NVIDIA Shield TV. Następca A57, czyli A72 znajduje się m.in. na pokładzie Rapsberry Pi 4.  Komputery oferują również dystrybucję Astra Linux, Alt OS, Red OS i inne rosyjskie oprogramowanie. W przypadku Astry jest ona zaprojektowana tak, aby była wystarczająco bezpieczna do użytku przez rosyjski rząd i wojsko. 

Rosja rozpoczyna produkcję własnych płyt B450 dla procesorów AMD Ryzen. Chodzi o bezpieczeństwo...

Baikal podkreśla, że całe oprogramowanie zainstalowane na maszynach jest zatwierdzone przez rosyjskie Ministerstwo Telekomunikacji i Komunikacji Masowej oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu. iRU oferuje komputer stacjonarny typu all-in-one z ekranem o przekątnej 23,8 cala, standardową obudowę typu tower oraz komputer typu small form factor. Wszystkie są wyposażone w 32 GB pamięci RAM i od 1 TB do 3 TB pamięci. Rosja od dawna stara się odejść od technologii zagranicznych, zwłaszcza w przypadku oddziałów rządowych i wojskowych. Niestety tworzone podzespoły nie są w stanie konkurować wydajnościowo z tymi z Zachodu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy w pełni rosyjski komputer z SoC Baikal-M1 trafił do masowej produkcji

 0