Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 127. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 127. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

Pamięci DRAM i dyski SSD mają być droższe. O ile?

Można powiedzieć, że tanio już było, a czas dobrego okresu na rynku pamięci DRAM i dysków SSD dobiega końca. Adata uważa, że ceny pamięci DRAM i NAND mogą wkrótce wzrosnąć o 10–15%. Również TrendForce jest zdania, że nadchodzą podwyżki cen pamięci DDR5 na poziomie 3% w czwartym kwartale 2023 roku. Sytuacja ma być podobna w przypadku pamięci DDR4 - wzrost o 5% lub w najlepszym razie utrzymanie obecnej wartości. Droższe będą też pamięci serwerowe, mobilne oraz graficzne. Dla konsumentów poszukujących pamięci RAM albo dysku SSD najlepszą opcją wydaje się kupno podzespołów teraz.

Intel szykuje 5 nowych kart graficznych?

Intel znany z produkcji procesorów odstaje od gigantów na rynku kart graficznych w postaci NVIDII oraz AMD, ale tworzy układy, które z pewnością przyciągają część konsumentów. Niebiescy mają szykować aż 5 nowych kart graficznych z serii Arc, na co wskazuje wzmianka dostrzeżona w sterownikach dla systemu Linux. Mowa o 5 nowych identyfikatorach. Obecnie rodzina desktopowych kart graficznych Intela składa się w sumie z 5 różnych modeli. Są nimi: Arc A770, A750, A580, A380 oraz A310.

Intel wygadał się z datą premiery nowego Windowsa

Windows 12 to następca Windowsa 11, o którym mówi się coraz częściej. Jeśli wierzyć plotkom system operacyjny będzie bardziej zintegrowany ze sztuczną inteligencją i przyjdzie nam za niego opłacać regularny abonament, ponieważ Microsoft odchodzi od tradycyjnego sposobu dystrybucji i stawia na usługę tak jak w przypadku Microsoft 365. Z drugiej strony mamy też pracownika firmy z Redmond, który twierdzi, iż takiego oprogramowania nie ma. Niezależnie od tego Intel miał wygadać się w kwestii premiery dwunastki. Producent procesorów oczekuje wydania Windowsa 12 w 2024 roku.

Microsoft i OpenAI mogą tworzyć własne chipy dla sztucznej inteligencji

W nowym artykule agencji Reuters przedstawiono plany OpenAI dotyczące rozpoczęcia dostarczania własnych chipów AI i zabezpieczenia swojego udziału w tym lukratywnym segmencie. Chociaż nie ma doniesień, jakoby firma formalnie rozpoczęła realizację własnych planów dotyczących chipów AI, źródła zbliżone do OpenAI wskazują, iż zaczęła wyszukiwać potencjalne cele przejęć, które mogą pomóc w urzeczywistnieniu tych planów. Reasumując, OpenAI i Microsoft mogą być kolejnymi graczami na rynku technologicznym, którzy opracują własne chipy AI.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 127. Sprawdź co Cię ominęło

 0