PowerGPU: Procesory AMD z serii Ryzen 5000 wykazują znacznie wyższą awaryjność od standardowej

PowerGPU: Procesory AMD z serii Ryzen 5000 wykazują znacznie wyższą awaryjność od standardowej

Ostatnie miesiące na rynku PC nie były łatwe, gdyż niemal każda duża premiera wiązała się również z brakami towaru na sklepowych półkach, co prowadziło jedynie do frustracji osób, które planowały upgrade swojego komputera. Tym bardziej, że często było to wynikiem działalności spekulantów wykorzystujących boty czy górników wykupujących karty graficzne w masowych ilościach. To wszystko doprowadziło do mocno zawyżonych cen takich produktów, jak karty graficzne czy procesory, ale okazuje się, że pecetowcy mogą mieć kolejny powód do obaw. Jak donosi bowiem amerykańska firma PowerGPU, specjalizująca się w składaniu gotowych zestawów dla graczy, stosowane przez nią procesory AMD z serii Ryzen 5000 wykazują znacznie wyższą awaryjność od standardowej. Co więcej, dedykowane im płyty główne z serii X570 i B550 również mają padać częściej niż można się spodziewać.

PowerGPU sugeruje, że największą awaryjnością charakteryzują się high-endowe modele Ryzen 9 5950X i 5900X...

Mówimy tu o najnowszej generacji CPU AMD, która bazuje na architekturze Zen 3. Co gorsza, PowerGPU sugeruje, że największą awaryjnością charakteryzują się high-endowe modele Ryzen 9 5950X i 5900X (czyli praktycznie połowa spośród czterech dostępnych CPU z tej serii). Mówiąc o awaryjności firma ma tu na myśli układy określane statusem „dead on arrival” (DOA), czyli martwe w momencie przybycia od producenta. Przedsiębiorstwo twierdzi, że z 50 dostarczonych komputerów z procesorami Ryzen 9 5950X i Ryzen 9 5900X uszkodzonych było 12 CPU, 8 sztuk 16-rdzeniowego modelu i 4 sztuki 12 rdzeniowego. Dodatkowo, PowerGPU otrzymało 100 sztuk procesora Ryzen 7 5800X z czego 4 były niesprawne oraz 120 sztuk Ryzen 5 5600X, gdzie odnotowano tylko 3 wadliwe egzemplarze.   

Daje to łącznie 19 uszkodzonych z 320 procesorów, co przekłada się na 6% wadliwych CPU. Dla porównania, firma podaje, że otrzymała jedynie jedną martwą sztukę Core i7-9700K w ostatnich dwóch latach. Zapytana zaś, ile procesorów Intela otrzymała w porównaniu do układów AMD, odpowiedziała, że przed serią Ryzen 5000 aż 80% jej zamówień stanowiły produkty Intela. Porównanie awaryjności wypada więc mocno niekorzystnie dla AMD. Co więcej, zdaniem PowerGPU nie tylko najnowsze Ryzeny charakteryzują się wyższą awaryjnością, ale także płyty główne z chipsetami z serii 500. Te według PowerGPU mają najwyższą awaryjność spośród dostępnych na rynku. „Co tydzień otrzymujemy co najmniej 3-5 płyt DOA, poczynając od modeli B550 po X570” - stwierdza PowerGPU. Co więcej, zdaniem przedsiębiorstwa nawet jeśli procesory nie są martwe, to często wykazują inne przypadłości, jak uszkodzone linie USB 3 czy problemy ze stabilnością.  

Sytuacja ta przyciągnęła uwagę innych, dobrze znanych w branży osób i dla przykładu znany z Twittera @harukaze5719 przyznał, że w Korei również było głośno o podobnych problemach z nowymi Ryzenami i płytami B550X/X570. Yuri Bubliy, czyli twórca narzędzia ClockTuner for Ryzen (CTR), także dodał swoje trzy grosze i napisał, że liczby podawane przez PowerGPU nie uwzględniają słabych możliwości przetaktowywania FCLK i nieprawidłowych tagów CPPC w stosunku do FIT i temperatury. Będziemy przyglądać się tej sytuacji i jesteśmy ciekawi, czy AMD zdecyduje się na odniesienie do tych informacji.   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: PowerGPU: Procesory AMD z serii Ryzen 5000 wykazują znacznie wyższą awaryjność od standardowej

 0