Procesor LeapFive RISC-V N62 będzie konkurował z układami x86 i ARM. Masowa produkcja w tym roku

Procesor LeapFive RISC-V N62 będzie konkurował z układami x86 i ARM. Masowa produkcja w tym roku

Firma LeapFive, założona przez byłego CTO Google przygotowuje się do rywalizacja z układami x86 oraz ARM. W tym celu przedsiębiorstwo ogłosiło masową produkcję swoich najnowszych procesorów, wykonanych zgodnie z architekturą RISC-V. Model LeapFive NB2 może bez problemu konkurować z jednostkami ARM Cortex A55 i A72. NB2 korzysta z 12-nanometrowego procesu, a jego częstotliwość pracy ma wynosić nawet 1,8 GHz.

Architektury x86 oraz ARM są z nami już od bardzo dawna. Prze tak długi okres, obie technologie zdążyły się dobrze zakorzenić na rynku. Podczas gdy układy oparte na x86 wykorzystywane są między innymi w komputerach stacjonarnych i laptopach, ARM możemy spotkać w smartfonach oraz innych urządzeniach mobilnych. Marka LeapFive, założona przez byłego CTO Google, Jianga Zhaohui postanowiła jednak zmienić ten trend. Jeszcze w tym roku, do masowej produkcji mają bowiem trafić autorskie procesory firmy, wykonane zgodnie z architekturą RISC-V. W przeciwieństwie do większości konkurentów, RISC-V jest otwartym modelem programowym procesora, co oznacza, że każdy może projektować oraz produkować tego typu układy.

Firma LeapFive przygotowuje się do masowej produkcji układów RISC-V, która ma nastąpić jeszcze w tym roku. Celem jest konkurencja z procesorami x86 oraz ARM.

LeapFive - RISC-V

W kwestii wydajności, najszybsza jednostka LeapFive, NB2 (znana również jako Yuefang Technology) może bez problemu konkurować z układami ARM Cortex A55 i A72. Dokładniej mówiąc, jej osiągi mieszczą się pomiędzy tym, co oferują wspomniane rdzenie Cortex. Jianga Zhaohui wspomniał także, iż jednym z celów jest zapewnienie trzech segmentów wydajnościowych: wysokiego, średniego oraz niskiego. Kolejnym jest natomiast włączenie technologii blockchain.

LeapFive - RISC-V
LeapFive - RISC-V

Trzecim, a zarazem ostatnim celem jest skupienie się na zabezpieczeniach. Procesor NB2 wykorzystuje 12-nanometrową litografię, a jego maksymalna częstotliwość pracy ma wynosić 1,8 GHz. GPU taktowane jest z kolei zegarem 850 MHz. Firma miała także testować układ przez ponad 1000 godzin w temperaturze od -55°C do 125°C. Widzimy zatem, że architektura RISC-V nabiera rozpędu i zaczyna być poważnym graczem na rynku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor LeapFive RISC-V N62 będzie konkurował z układami x86 i ARM. Masowa produkcja w tym roku

 0