Procesory Alder Lake wyginają się pod naciskiem mocowania. Intel odnosi się do sprawy

Procesory Alder Lake wyginają się pod naciskiem mocowania. Intel odnosi się do sprawy

Procesory Alder Lake wyginają się pod naciskiem mechanizmu mocowania w podstawce. Powoduje to powstawanie szczeliny między radiatorem a powierzchnią CPU, co prowadzi do wzrostu temperatury i ograniczenia maksymalnych osiągów. Intel problemu nie widzi, bo procesor mimo tego pracuje zgodnie ze specyfikacją i nie planuje zmian w gnieździe CPU.

Procesory Alder Lake pozwoliły Intelowi zdominować listy najlepszych procesorów dla graczy, jednak układy mają pewną szczególną przypadłość, która niepokoi użytkowników. Ze względu na wydłużoną konstrukcję i sposób mocowania na płycie, procesory te wyginają się. Co więcej, pojawiają się doniesienia, że wyginają się nawet płyty główne pod samą podstawką. W efekcie powstaje szczelina między procesorem a chłodzeniem. Wolna przestrzeń powoduje, że podstawa radiatora nie ma dobrego styku z powierzchnią procesora, co powoduje wzrost temperatury.

Zmiany w IHS procesora zwiększają temperatury nawet o 5oC. Intel nie planuje jednak zmian w konstrukcji socketu.

Wyginanie IHS procesora wywołane jest ogromnym naciskiem, który wywołuje samo mocowanie. Intel przyznaje, że faktycznie procesory wyginają się, ale nie jest to problem, a wszelkie modyfikacje gniada, które mają umożliwić rozkład nacisku, mogą powodować utratę gwarancji. "Nie otrzymaliśmy doniesień o procesorach Intel Core 12. generacji działających poza specyfikacją z powodu zmian w zintegrowanym rozpraszaczu ciepła (IHS). Z naszych wewnętrznych danych wynika, że IHS w procesorach desktopowych 12. generacji może mieć niewielkie ugięcie po zainstalowaniu w gnieździe. Takie niewielkie ugięcie jest spodziewane i nie powoduje pracy procesora poza specyfikacją. Zdecydowanie odradzamy jakichkolwiek modyfikacji gniazda lub mechanizmu ILM (Independent Loading Mechanism), który zaciska się, aby utrzymać układ w gnieździe. Mechanizm ten styka się z procesorem tylko na niewielkim obszarze pośrodku, co powoduje jego ugięcie. Takie modyfikacje mogą spowodować, że procesor będzie pracował niezgodnie ze specyfikacjami i mogą unieważnić wszelkie gwarancje na produkt." - powiedział Intel dla portalu Tom's Hardware.

Intel daje w ten sposób jasny przekaz, że wyginanie IHS nie powoduje przekraczania 100oC, czyli procesor pracuje zgodnie ze specyfikacją, a różnice temperatur, które mają sięgać średnio 5oC nie powodują spadków taktowania bazowego. Czyli problem istnieje, ale Intel nie uważa, że jest na tyle poważny, by powodował pracę poza specyfikacją. Problem jednak objawia się w innym miejscu - zegarach boost. Intel co prawda nie gwarantuje maksymalnych taktowań, jedynie bazowe zegary są zapewnione, ale problemy z chłodzeniem będą utrudniać osiągnięcie jak najwyższych osiągów. Procesory automatycznie obniżają zegary, żeby nie przekroczyć 100oC, więc 5oC może robić różnicę, przez co procesor nie będzie aż tak podatny na podkręcanie i to właśnie overclockerzy najbardziej ten fakt odczują. Wydajne jednostki takie jak Core i9 również mogą powodować problemy pod maksymalnym obciążeniem.

Intel zapewnia, że monitoruje sytuację, ale nie ma planów zmiany w konstrukcji. Producent twierdzi też, że samo wygięcie procesora nie wpływa na wygięcie płyty głównej, które spowodowane jest naciskiem, utrzymującym chip bezpiecznie w gnieździe. Nie wiadomo, czy takie długotrwałe wypaczenie będzie miało negatywny wpływ na samą płytę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Alder Lake wyginają się pod naciskiem mocowania. Intel odnosi się do sprawy

 0