Procesory AMD EPYC zawieszają się po około 1044 dniach pracy. O co chodzi?

Procesory AMD EPYC zawieszają się po około 1044 dniach pracy. O co chodzi?

Przewodnik dotyczący procesorów AMD EPYC 7002 "Rome" zawiera informacje na temat dość nietypowego błędu. Chodzi o to, że po około 1044 dniach bez ponownego uruchomienia, rdzeń może się... zawiesić.

Procesory AMD EPYC 7002 "Rome" zawieszają się po około 3 latach pracy

Procesory stworzone z myślą o wykorzystaniu w serwerach muszą być nie tylko wydajne, ale również niezawodne oraz odpowiednio zabezpieczone. Dziwi zatem nowo odkryty błąd, o którym mówi nawet samo AMD. Dotyczy on procesorów z linii EPYC 7002 "Rome" i powoduje zawieszenie się CPU po określony czasie nieprzerwanego działania.

Warto wiedzieć, że mimo świadomości tego problemu, AMD nie zamierza pracować nad jego rozwiązaniem. Wyjścia są zatem dwa.

AMD EPYC 7002

AMD wyjaśnia, że po około 1044 dniach, rdzeń nie będzie w stanie wyjść ze stanu uśpienia CC6. Te 1044 dni to niespełna 3 lata. Według producenta, czas ten może różnić się w zależności od między innymi częstotliwości REFCLK. To zegar odniesienia, który pozwala układowi śledzić czas.

AMD nie zmierza naprawić tego błędu

Jeden z członków Reddita ma nawet pewną teorię na temat omawianego błędu. "Pomimo tego, co mówią, problem faktycznie objawia się po 1042 dniach i około 12 godzinach. TSC działa z częstotliwością 2800 MHz, a 2800 * 10**6 * 1042,5 dnia jest prawie równe 0x380000000000000, które ma zbyt wiele zer, aby nie było przypadkiem." - napisał acid_migrain.

Warto wiedzieć, że mimo świadomości tego problemu, AMD nie zamierza pracować nad jego rozwiązaniem. Wyjścia są zatem dwa. Pierwsze z nich to zwyczajne zrestartowanie systemu, co poskutkuje przywróceniem "limitu czasowego" do pierwotnego stanu, czyli około 1044 dni. Drugą opcją jest wyłączenie stanu uśpienia CC6.

Z jednej strony blisko 3 lata to dość długi okres na zaplanowanie restartu. Z drugiej jednak trzeba pamiętać, iż mowa o procesorach serwerowych, a bardzo często potrzeba, aby maszyny te działały bez przerwy. Trzeba też mieć świadomość tego, iż z uwagi na skomplikowaną budowę oraz trudny proces projektowani procesorów, niektóre błędy mogą wyjść na jaw dopiero po kilku latach od premiery. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD EPYC zawieszają się po około 1044 dniach pracy. O co chodzi?

 0