Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność z włączonymi zabezpieczeniami przed Spectre V2

Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność z włączonymi zabezpieczeniami przed Spectre V2

A to niespodzianka! Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność, gdy łatki Spectre V2 są domyślnie włączone. Wcześniej patche dla procesorów Intel i AMD, mające na celu rozwiązanie problemów z lukami w oprogramowaniu, zwykle zmniejszały wydajność CPU.

Michael Larabel z działu technologii open-source Phoronix przeprowadził testy procesorów AMD Ryzen 7000, w tym modeli Ryzen 9 7950X i Ryzen 5 7600X. Wyniki z danych ujawniły, że AMD Ryzen 9 7950X był szybszy w przypadku Linuxa, gdy pozostawiono go w stanie fabrycznym, niż po uruchomieniu kernela i dezaktywacji wprowadzonych środków łagodzących dla luk Spectre V2.

Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność, gdy łatki Spectre V2 są domyślnie włączone.

Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność z włączonymi zabezpieczeniami przed Spectre V2

Kolejne testy z dodatkowymi, ale niewielkimi poprawkami oprogramowania i hardware'u potwierdziły, że w przypadku AMD Ryzen 5 7600X wygląda to bardzo podobnie, przynajmniej dla obecnego systemu operacyjnego Linux 6.0. Wyłączenie łatek bezpieczeństwa w niewielkiej liczbie testów ujawniło pozytywne wyniki, głównie w przypadku syntetycznych benchmarków kernela. Jednak OpenJDK Java, obciążenia bazy danych, kilka innych obciążeń i testy przeglądarki internetowej negatywnie wpłynęły na system testowy oparty na Ryzen 5 7600X z wyłączonymi środkami bezpieczeństwa.

Kilka testów nadal pokazuje duże korzyści z wyłączenia tych zabezpieczeń. Są to przede wszystkim testy, które wymagają dużej ilości operacji I/O dysku, takie jak test OSBench Create Files i test Apache HTTP Server 200. Oba te testy zyskały ponad 10% wydajności dzięki wyłączeniu środków łagodzących.

Larabel odkrył również, że w jego systemie testowym z procesorem AMD Ryzen 5 7600X wyłączone zabezpieczenia przed luką Spectre V2 znacząco obniżyły wydajność architektury Zen 4. Jednak spadek wydajności był znikomy po wyłączeniu zabezpieczeń przed Spectre V1.

Autor odkrył, że architektura Zen 4 jest bardziej zoptymalizowana, aby lepiej reagować na środki mitygujące Spectre V2 niż CPU Intela i poprzednie rdzenie Zen. Radzi użytkownikom, aby zachowali ustawienia w stanie domyślnym, zamiast wyłączać środki bezpieczeństwa w celu uzyskania najlepszej wydajności.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD Ryzen 7000 oferują wyższą wydajność z włączonymi zabezpieczeniami przed Spectre V2

 0