Procesory Meteor Lake opóźnione przez 3 nm płytkę z iGPU? Nowe przecieki wskazują na problemy Intela

Procesory Meteor Lake opóźnione przez 3 nm płytkę z iGPU? Nowe przecieki wskazują na problemy Intela

Według doniesień TrendForce, 14. generacja procesorów Intela, czyli Meteor Lake, może ponownie zostać opóźniona.

Z przecieków wynika, że Intel anuluje zamówienia na 3 nm litografię dla swojego procesora graficznego Meteor Lake u TSMC. Co prawda Niebiescy w oficjalnych dokumentach wspominają jedynie o „zewnętrznym procesie N3”, ale wiadomo, że chodzi o N3 od tajwańskiego producenta układów scalonych. Ten ma być wykorzystywany przez płytkę GPU (tGPU) procesorów Meteor Lake 14. generacji.

Z przecieków wynika, że Intel anuluje zamówienia na 3 nm litografię dla swojego procesora graficznego Meteor Lake u TSMC.

Według Trendforce Intel anulował większość zamówień na N3 w TSMC dla Meteor Lake i pozostawiono tylko niewielką ilość na zamówienie do weryfikacji inżynieryjnej. TechPowerUP wskazuje zaś, że oznacza to spowolnienie rozbudowy linii produkcyjnej TSMC na 3 nm litografię, w wyniku czego firma obniży swoje nakłady inwestycyjne na 2023 rok.

„Według informacji pozyskanych przez TrendForce, Intel planuje zlecić produkcję chipsetu tGPU w Meteor Lake firmie TSMC. Masowa produkcja tego produktu była początkowo planowana na drugą połowę 22, ale później została przełożona na pierwszą połowę 23 ze względu na problemy z designem produktu i weryfikacją procesu. Ostatnio harmonogram masowej produkcji produktu został z jakiegoś powodu ponownie przesunięty do końca 2023 r., prawie całkowicie anulując zdolność produkcyjną 3 nm pierwotnie zarezerwowaną w 2023 r., a jedynie marginalną liczbę wafli pozostawiono do weryfikacji inżynierskiej” - twierdzi Joanne Chiao z TrendForce

Intel Meteor Lake nie będzie jednak jedynym opóźnionym produktem giganta z Santa Clara. Serie procesorów Sapphire Rapids dla centrów danych, które pierwotnie miały trafić do sprzedaży pod koniec zeszłego roku, według najnowszych informacji trafią do masowej produkcji nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Co więcej, karty graficzne Intel Arc Alchemist miały zostać wypuszczone w pierwszym kwartale tego roku, ale firma zmieniła swoje plany na ostatniej prostej. Jak na razie w trzecim kwartale wypuszczono tylko jeden model do komputerów stacjonarnych i przetestowano tylko dwa mobilne procesory graficzne.

Zdaje się jednak, że doniesienia TrendForce na temat procesorów Meteor Lake przyciągnęły uwagę Intela. Firma PR Intela rozesłała bowiem notatkę, w której zapewnia, że ​​Meteor Lake zostanie dostarczony w 2023 roku, a produkcja przebiega zgodnie z harmonogramem. Na ten moment jednak trudno określić, gdzie leży prawda i zapewne przekonamy się o tym w przyszłym roku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Meteor Lake opóźnione przez 3 nm płytkę z iGPU? Nowe przecieki wskazują na problemy Intela

 0