Rosja: Prokuratura ściga 18-letnią influencerkę. Kara więzienia za korzystanie z Instagrama

Rosja: Prokuratura ściga 18-letnią influencerkę. Kara więzienia za korzystanie z Instagrama

18-letnia rosyjska influencerka Veronika Loginova to pierwszy oficjalny przypadek groźby karą więzienia za korzystanie z Instagrama. Zarówno Facebook, jak i Instagram zostały zakazane w Rosji w marcu, po tym, jak rząd uznał firmę Meta za „organizacją ekstremistyczną”.

Loginova, która ma ponad 550 000 obserwujących na Instagramie, określa się jako „miłośniczka mody”. Według Roskomsvoboda, organizacji non-profit zajmującej się prawami cyfrowymi, która zapewnia influencerce wsparcie prawne, założyła ona swoje konto w wieku 15 lat. Od tego czasu korzysta z platformy, aby rozmawiać o tworzeniu biznesu i modzie. Loginova opublikowała zdjęcia dokumentu, który został wysłany przez rosyjskich prokuratorów, oskarżając ją o „wykonywanie działań mających na celu przyciągnięcie użytkowników do portali społecznościowych Facebook i Instagram”. W dokumencie stwierdzono, że jej działania można „uznać za formę uczestnictwa w działalności organizacji ekstremistycznej”, dodając, że jej relacje są przedmiotem śledztwa.

Rosyjskiej służby prowadzą postępowanie i poszukują Veroniki Loginovej, która jest oskarżona o nakłanianie innych do dołączania do portali społecznościowych (Instagram), które uznano za ekstremistyczne.

Roskomsvoboda twierdzi, że Loginova będzie pierwszą osobą ściganą po zbanowaniu Instagrama. „Za utrzymanie Instagrama grozi mi teraz kara więzienia do sześciu lat” – napisała blogerka modowa. „Dzień dobry, obudziłeś się w Rosji. I nie mamy w zwyczaju o tym rozmawiać, ale ja to powiem. Loginova twierdzi, że ​​w sierpniu zadzwoniła do niej matka z informacją, że „ludzie przyszli do naszego domu i cię szukają”.

"Mówicie poważnie? Ja? 18-letnia dziewczyna i blogerka modowa? Przedsiębiorca, twórca marki odzieżowej, który płaci podatki do swojego kraju? Osoba, która publikuje na swoim blogu posty o wsparciu zdrowia psychicznego i nigdy nie poruszała programu politycznego?” napisała Loginova. Powiedziała, że ​​jej sytuacja „nie jest normalna” i że chce, aby „jak najwięcej osób dowiedziało się o tej historii”.

Sargis Darbinyan, szef praktyki prawnej Roskomsvoboda, powiedział w oświadczeniu, że prześladowanie obywateli Rosji za korzystanie z Instagrama oznacza, że „wszyscy są atakowani, nawet ci, którzy publikują koty”. Ktoś, kto poprosi ludzi o obserwowanie swojego profilu Instagramie, może zostać skazany na do 14 lat więzienia, zgodnie z kodeksem karnym Federacji Rosyjskiej.  Darbinyan dodał, że Roskomsvoboda wysłała apelację do prokuratury z prośbą o dalsze wyjaśnienia w sprawie zarzutów Loginovej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja: Prokuratura ściga 18-letnią influencerkę. Kara więzienia za korzystanie z Instagrama

 0