Samsung i LG mocno stawiają na składane i rozsuwane ekrany OLED. Zobaczcie ich nowe panele

Samsung i LG mocno stawiają na składane i rozsuwane ekrany OLED. Zobaczcie ich nowe panele

Składane wyświetlacze są już dostępne w smartfonach, ale producenci ekranów, tacy jak Samsung i LG, pracują nad kilkoma koncepcjami przyszłych urządzeń i wydają się wierzyć, że składane i zwijane panele znajdą zastosowanie w wielu innych scenariuszach.

Składane telefony znajdują się obecnie w dość dziwnym miejscu. Obecnie dostępne są bowiem tylko w produktach z górnej półki i Samsung oraz kilku producentów z Chin zdają się mocno stawiać na tę technologię, ale wciąż nie ma powszechnego przekonania, że przyjmie się ona do tego stopnia, że w końcu stanie się powszechna. Kluczowe jest tu, że Apple, czyli jeden z najbardziej popularnych producentów, który często wyznacza trendy na tym rynku, wciąż nie postawił na składane wyświetlacze. 

Samsung twierdzi, że jeszcze w tym roku będzie miał sample 12,4-calowego wysuwanego wyświetlacza.

To nie powstrzymuje jednak koreańskich producentów wyświetlaczy, Samsung i LG, przed opracowywaniem koncepcji kolejnych składanych i „przesuwanych” paneli, począwszy od urządzeń, które można składać dwukrotnie, po wyświetlacze zwijane, które pozwalają ustawić żądaną szerokość na podstawie konsumowanej treści. Kilka z tych koncepcji zostało zaprezentowanych na konferencji Display Week 2022 w San Jose w Kalifornii.

Niektóre z nich, doczekały się nawet swoich nazw od Samsunga, np. Flex G, Flex S oraz Flex In & Flex Out, gdyż każdy składa się w określony sposób. Następnie w kolejce są Flex Slide i Flex Roll, które są ekranami przesuwanymi z jednej lub obu stron, co pozwoli między innymi zmieścić większe urządzenia do naszej kieszeni. 

Samsung twierdzi, że jeszcze w tym roku będzie miał sample 12,4-calowego wysuwanego wyświetlacza. Koreański gigant technologiczny uważa, że ​​składane ekrany znajdą również swoje miejsce w branży gamingowej i motoryzacji, dlatego pracuje również nad „Gaming Foldable OLED”, który umożliwiłby użytkownikom podłączanie kontrolerów po bokach wyświetlacza, a także Digital Cockpit, czyli „cyfrowego kokpitu” dla samochodów.

LG ma inne podejście do koncepcji wysuwania – takiej, w której urządzenie może być wyższe, aby pomieścić więcej treści pionowych. Firma zaprezentowała również 17-calowy składany OLED, który zadebiutuje w laptopie Asus Zenbook w nadchodzących miesiącach, a także ekran do zakrzywionych monitorów, który umożliwia regulację krzywizny.

Tymczasem obie firmy ciężko pracują, próbując rozwiązać niektóre istotne problemy związane ze składanymi wyświetlaczami, takie jak tworzenie się zagnieceń, degradacja jasności, a nawet używanie nowych materiałów, aby w dotyku dawały podobne wrażenie jak szkło. Jeśli chodzi o trwałość, składane panele LG są teraz równie trwałe co panele Samsunga, gdyż pozwalają na ~ 200 000 zgięć, zanim dostrzeżemy jakąś wadę.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung i LG mocno stawiają na składane i rozsuwane ekrany OLED. Zobaczcie ich nowe panele

 0