Samsung zwiastuje swój nadchodzący dysk SSD PCIe 5.0

Samsung zwiastuje swój nadchodzący dysk SSD PCIe 5.0

Samsung opublikował wstępne informacje na temat swoich profesjonalnych dysków SSD z interfejsem PCIe 5.0 x4. Dyski będą dostępne w formacie E3.S 1T w ciągu roku, w sam raz na to, by na rynku pojawiły się pierwsze serwerowe platformy obsługujące technologię PCIe 5.0, czyli AMD EPYC Genoa i Intel Sapphire Rapids. Jak donosi ServeTheHome, dysk półprzewodnikowy PM1743 Samsunga będzie oparty na autorskim kontrolerze firmy, a także na pamięci TLC V-NAND szóstej generacji. SSD jest przystosowany do maksymalnie jednego zapisu na dysku dziennie (1 DWPD) i przeznaczony do mieszanych obciążeń. PM1743 będzie wyposażony w interfejs PCIe Gen 5 x4 (single-port) lub podwójny x2 (dual-port) i będzie dostępny w formacie E3.S 1T (111,5 mm × 31,5 mm) zaprojektowanym, by zwiększyć gęstość magazynu danych w serwerze. 

Samsung opublikował wstępne informacje na temat swoich profesjonalnych dysków SSD z interfejsem PCIe 5.0 x4.

Samsung opublikował wstępne informacje na temat swoich profesjonalnych dysków SSD z interfejsem PCIe 5.0 x4.

Na chwilę obecną Samsung nie zdradził ni na temat wydajności PM1743, ale teoretyczna szczytowa przepustowość dla interfejsu PCIe 5.0 x4 wynosi około 15,7 GB/s. Niedawno firma Marvell zaprezentowała kontroler Bravera SC5, obsługujący  PCIe 5.0 i NVMe 1.4b, który jest w stanie osiągać do 14 GB/s, więc spodziewać możemy się tu podobnych prędkości. W każdym razie PM1743 powinien być znacząco szybszy niż PM9A3, który jest przeznaczony do zastosowań w centrach danych i który jest jednym z najszybszych dysków SSD PCIe 4.04 x4 firmy Samsung. Oferuje prędkość odczytu sekwencyjnego do 6800 MB/s. Jeśli chodzi o zużycie energii, dysk E3.S 1T może zużywać do 25W mocy.

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Obecnie większość dysków SSD przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych i krytycznych (w tym firmy Samsung) ma 2,5-calową obudowę z interfejsem SAS lub U.2. Tymczasem niektóre dyski są również dostępne w formie karty rozszerzeń i korzystają z interfejsu PCIe 3.0/4.0 x8. Dzięki obudowie EDSFF E3 Samsung i inni producenci dysków SSD będą mogli zwiększyć pojemność swoich nośników i umożliwić większą gęstość pamięci masowej serwerów nowej generacji z procesorami AMD Genoa i Intel Sapphire Rapids. Warto dodać, że Samsung planuje wykorzystać 176-warstwową pamięć V-NAND siódmej generacji do dysków SSD PCIe Gen 5 przeznaczonych dla komputerów konsumenckich, ale nie ogłoszono żadnych informacji o dostępności. Kiedy zaś możemy spodziewać się pierwszych dysków SSD PCIe 5.0 dla komputerów PC? Wydaje się, że wraz z nadejściem platformy Alder Lake-S od Intela, która zadebiutować powinna pod koniec roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zwiastuje swój nadchodzący dysk SSD PCIe 5.0

 0