Kolejne gry rozstają się z budzącym kontrowersje zabezpieczeniem Denuvo

Kolejne gry rozstają się z budzącym kontrowersje zabezpieczeniem Denuvo

Denuvo, DRM mający chronić gry przed crackerami okryło się niesławą po tym jak kilka produkcji zostało złamanych w szybkim czasie. Kolejnym powodem jest także negatywny wpływ na wydajność gier. Nic więc dziwnego, że z zabezpieczenia zrezygnowały kolejne tytuły.

Tym razem mowa o Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider, które otrzymały aktualizację usuwającą Denuvo, ale również usprawniającą inne rzeczy. Graczy narzekający na wydajność we wspomnianych grach z pewnością ucieszy ta wiadomość i być może dzięki temu zyskają oni kilka klatek na sekundę więcej. Denuvo pozostaje krytykowane za to, że obniża płynność gier, czego idealnym przykładem był w Resident Evil: Village, który dostawał więcej FPS dopiero po pozbyciu się DRM. Capcom nie zrezygnował wprawdzie z zabezpieczenia i naniósł tylko odpowiednie poprawki, ale takich przykładów jest więcej ,a na liście jest, chociażby Assassin's Creed: Origins. Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider to nie jedyne gry rezygnujące z Denuvo.

Aktalizacja do Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider usuwa zabezpieczenie Denuvo, a także poprawia wydajność.

W ubiegłym miesiącu na identyczny krok po roku od premiery zdecydowali się twórcy Mafia: Definitive Edition. Usunięcie DRM po kilku latach od debiutu nie stanowi zaskoczenia, bowiem wymienione tytuły są od dawna złamane i dostępne w internecie. Nie wiemy, dlaczego Square Enix zrezygnowało z Denuvo, lecz możliwie, że po prostu wygasła umowa. Update do Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider wnosi pewne poprawki oraz poprawia ogólną wydajność gier, która wzrasta o kolejno 75 i 50%. Oprócz tego zaimplementowano najnowszą wersję DLSS (Deep Learning Super Sampling), chociaż samo wsparcie dla tej technologii było dostępne w obu pozycjach od pewnego czasu.

Co ciekawe pojawiła się informacja jakoby przez Denuvo nie działało wiele starszych gier na procesorach Intel Alder Lake. Zarówno program zabezpieczający jak i same produkcje będą musiały otrzymać stosowne poprawki, by móc współpracować z procesorami Intel Alder Lake. Niestety duża część z nich takich aktualizacji nie dostanie. Sporo wysokobudżetowych tytułów zawiera DRM przed piractwem.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne gry rozstają się z budzącym kontrowersje zabezpieczeniem Denuvo

 0