SK Hynix podobno ma chrapkę na ARM. Firma rozważa pomysł przejęcia

SK Hynix podobno ma chrapkę na ARM. Firma rozważa pomysł przejęcia

Po nieudanej próbie przejęcia przez NVIDIĘ brytyjska firma ARM pozostaje neutralnym graczem na rynku półprzewodników, dostarczając projekty układów i architekturę zarówno dla największych, jak i mniejszych graczy. Wygląda jednak na to, że kolejni zawodnicy ostrzą sobie zęby na wykupienie tego przedsiębiorstwa i jednym z nich jest SK Hynix. 

SK Hynix najwyraźniej jest przekonane, że jest w stanie wykupić brytyjskiego producenta chipów w taki sposób, by nie wywołało to takich zastrzeżeń organów antymonopolowych, jak w przypadku próby NVIDII. Przypominamy, że Zieloni byli gotowi kupić ARM za 40 miliardów dolarów, ale na drodze stanęły im organy ochrony konkurencji. To ostatecznie doprowadziło do restrukturyzacji ARM, które redukuje do 15 procent swojej załogi, w większości w Wielkiej Brytanii i USA, pomimo otrzymania 1,25 miliarda dolarów od NVIDII w wyniku nieudanej transakcji.

SK Hynix najwyraźniej jest przekonane, że jest w stanie wykupić brytyjskiego producenta chipów w taki sposób, by nie wywołało to takich zastrzeżeń organów antymonopolowych.

To nie powstrzymuje jednak innych firm przed rozważaniem możliwości zakupu brytyjskiego projektanta chipów. Jednym z takich podmiotów jest SK Hynix, które podobno rozważa pomysł utworzenia konsorcjum z innymi inwestorami w celu przejęcia. Na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy SK Hynix, wiceprezes i współdyrektor generalny Park Jung-ho powiedział, że nie wierzy, aby jedna firma mogła kupić ARM, ale z chce przejąć nad nim kontrolę ze względu na wartość strategiczną tej firmy. Przedstawiciel producenta pamięci powiedział w oświadczeniu, że pomysł jest obecnie przedmiotem rozważań i jako taki nie ma oficjalnych planów przejęcia ARM poza deklarowanymi intencjami Parka.

Próba przejęcia przez NVIDIĘ wywołała zbyt dużo zastrzeżeń ze strony regulatorów w Wielkiej Brytanii, UE, USA i Chinach, nie wspominając o obawach firm, których rozwój zależy od ekosystemu ARM. Wielu ekspertów z branży uważa, że brytyjskie przedsiębiorstwo jest najlepiej pozycjonowane jako neutralny projektant chipów, ale firmy takie jak Intel wyraziły ostatnio chęć uczestnictwa w konsorcjum utworzonym w celu przejęcia własności tego podmiotu. W międzyczasie SK Hynix chce zakończyć drugą i ostatnią fazę przejęcia biznesu NAND od Intela i w tym celu wydzielono spółkę zależną o nazwie Solidigm.

SK Hynix już jest gigantem na rynku pamięci, ale jeśli udałoby mu się przejąć ARM, to południowokoreańska firma jeszcze bardziej umocniłaby swoją pozycję w segmencie układów scalonych. Z drugiej strony takie wykupienie nie budzi tyle obaw, co w przypadku NVIDII, gdyż nie występuje tu bezpośredni konflikt interesów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: SK Hynix podobno ma chrapkę na ARM. Firma rozważa pomysł przejęcia

 0