Stepping B2 dla Ryzenów 5000 przynosi dużo korzyści. Warto zapolować na nowszą wersję

Stepping B2 dla Ryzenów 5000 przynosi dużo korzyści. Warto zapolować na nowszą wersję

Procesory stacjonarne AMD Ryzen 5000 oparte na architekturze Zen 3 zostały zaktualizowane do steppungu B2 w listopadzie zeszłego roku. Chociaż AMD potwierdziło, że nie wprowadzało tu żadnych znaczących różnic, wygląda na to, że specjaliści od OC odkryli pewne potencjalne korzyści, jakie przynosi stepping B2.

Specjalizujący się w podkręcaniu Michal Simonek aka FlanK3r z renomowanych forów XtremeSystems podzielił się z nami swoim odkryciem, które potwierdza zalety desktopowych procesorów AMD Ryzen 5000 w steppingu B2. W oparciu o raport z chińskiego serwisu informacyjnego Min.news, uznany overclocker firmy ASUS, Shamino, poddał zaś testowi najnowszy procesor Ryzen 9 5900 w nowszej wersji.

Min.news, uznany overclocker firmy ASUS, Shamino, poddał zaś testowi najnowszy procesor Ryzen 9 5900 w steppingu B2.

Stepping B2 dla Ryzenów 5000 przynosi dużo korzyści. Warto zapolować na nowszą wersję

Overclocker zastosował chłodzenie cieczą, aby sprawdzić, czy chipy poprawiły się pod względem przetaktowywania, a maksymalna częstotliwość, jaką mógł uzyskać, wynosiła 5,15 GHz. Według Shamina ta częstotliwość nie jest dużym skokiem w stosunku do steppingu B0, ale co bardziej imponujące, w porównaniu ze starszym steppingiem, nowe procesory AMD Ryzen 5000 oferują obniżenie temperatury o 9℃, a ponadto zużycie mocy zostało zmniejszone o 30 W. Co więcej, maksymalne taktowanie wielordzeniowe w trybie boosta w teście Prime95 było o 60 MHz wyższe niż w przypadku steppingu B0 tego samego układu.

Intel Core i5-12400 i Core i5-12400F – test wydajności steppingów C0 vs H0 i nowego coolera BOX

Ale to nie wszystko, Shamino zauważył również, że nowe procesory były w stanie bez problemu obsługiwać prędkości pamięci do DDR4-4100. Chociaż wielkość próbki testowanych chipów jest niewielka, nadal pokazuje, że stepping B2 w stacjonarnych procesorach AMD Ryzen 5000 ma swoje zalety, takie jak niższe temperatury, mniejsze zużycie energii, wyższa stabilność zegarów i obsługa pamięci. Stepping B2 można potwierdzić za pomocą CPU-Z, a większość produkowanych obecnie chipów Zen 3 to właśnie ten wariant. Procesory w wersji B2 nie wymagają flashowania BIOS-u i mogą działać na wszystkich płytach głównych zgodnych z procesorami Ryzen 5000. Poniżej możecie również obejrzeć film prezentujący procesor Ryzen 9 5950X w steppingu B2 działający na płycie głównej za 45 USD:

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stepping B2 dla Ryzenów 5000 przynosi dużo korzyści. Warto zapolować na nowszą wersję

 0