Sugerowana cena Radeona RX 6500 XT ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. ASUS podaje swoje ceny

Sugerowana cena Radeona RX 6500 XT ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. ASUS podaje swoje ceny

Kiedy AMD na początku ubiegłego tygodnia zapowiedziało swoją nową kartę graficzną podstawowego poziomu, czyli Radeona RX 6500 XT, pojawiła się nadzieja, że gracze w końcu otrzymają przystępną cenowo grafikę, które nie będzie produktem widmo. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje obietnice Czerwonych.

Pod koniec zeszłego tygodnia pisaliśmy o doniesieniach z rynku francuskiego, które wskazywały, że rzeczywiste ceny Radeona RX 6500 XT nie mają za dużo wspólnego z ich sugerowaną przez AMD ceną. Teraz z kolei docierają do nas informacje od naszych zachodnich sąsiadów, które potwierdzają, że kwota ujawniona przez producenta mocno rozmija się z tym, ile za ten model życzą sobie partnerzy AMD. Tym samym początek 2022 roku raczej nie przyniesie wytchnienia dla naszych portfeli.  

Niemiecki oddział firmy ASUS właśnie potwierdził, że model TUF Gaming Radeona RX 6500 XT będzie dostępny w sprzedaży detalicznej w cenie 334 euro.

Sugerowana cena Radeona RX 6500 XT ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. ASUS podaje swoje ceny

Warto podkreślić, że obecnie partnerzy NVIDII i AMD oferujący karty graficzne nie są zbyt chętni do potwierdzania sugerowanej ceny detalicznej, co z pewnością nie ułatwia pracy recenzentów. W końcu, jak mogą dokonać ostatecznej oceny, jeśli cena, która jest niezwykle istotnym czynnikiem, pozostaje tajemnicą? Praktycznie jedynym wyjątkiem jest tu ASUS, który pomimo wszelkich okoliczności i nierealnych sugerowanych cen od AMD/NVIDIA nadal podaje bardziej realistyczne ceny dla swoich kart.

Niemiecki oddział firmy ASUS właśnie potwierdził, że model TUF Gaming Radeona RX 6500 XT będzie dostępny w sprzedaży detalicznej w cenie 334 euro, a jego tańsza wersja DUAL będzie dostępna od 299 euro. Dla przypomnienia sugerowana przez AMD cena za tę grafikę to 199 USD. Kwoty ujawnione przez ASUSa praktycznie pokrywają się z tymi, o których donosiliśmy kilka dni temu, kiedy docierały do nas informacje z Francji. 

RX 6500XT może nie odnieść komercyjnego sukcesu, biorąc pod uwagę, że stanowić ma on swoistą spuściznę GPU AMD z rodziny Polaris, które były naprawdę dobrymi, ale przede wszystkim niedrogimi kartami w przedziale cenowym ok. 200 USD. Seria została zastąpiona całkiem niezłym Radeonem RX 5500XT opartym na pierwszej generacji architektury RDNA, oferując mniejszy pobór mocy, ale porównywalną wydajność. Za sprawą ograniczeń wynikających z zastosowania 64-bitowej magistrali PCIe Gen4 x4 i braku dekodowania AV1 oraz kodowania H264/265 RX 6500XT będzie miał na rynku ciężką przeprawę  z serią GTX 1650/1660, która kosztuje mniej więcej tyle samo, co „prawdziwa” sugerowana cena nowego Radeona, a za niewiele więcej kupić można będzie zapewne GeForce'a RTX 3050. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sugerowana cena Radeona RX 6500 XT ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. ASUS podaje swoje ceny

 0