Tajemniczy 10 nm CPU Intel Cannon Lake-Y na zdjęciach. Specjalna próbka z trzema kośmi MCM

Tajemniczy 10 nm CPU Intel Cannon Lake-Y na zdjęciach. Specjalna próbka z trzema kośmi MCM

Zdjęcie „specjalnej próbki” niewydanego procesora Cannon Lake zostało opublikowane przez YuuKi-AnS. To CPU pochwalić mogło się nietypową i innowacyjną budową z trzema chipletami. 

YuuKi-AnS to kolekcjoner sprzętu i recenzent, który uzyskał zdjęcie Cannon Lake-Y, mniejszego procesora w porównaniu do Core i3-8121U, czyli jedynego CPU wydanego w ramach serii Cannon Lake. Seria zadebiutowała w 2018 roku i została wycofana niecałe dwa lata później. Co ciekawe, była to tym samym najkrócej żyjąca architektura Intela w historii firmy, pomimo faktu, że pochwalić mogła się ona wówczas innowacyjnymi rozwiązaniami - jako pierwsza skorzystała z 10 nm litografii Intela czy obsługiwała instrukcje AVX-512. 

Zdjęcie „specjalnej próbki” niewydanego procesora Cannon Lake zostało opublikowane przez YuuKi-AnS.

Ujawniony teraz procesor ma niezwykłą konfigurację z trzema kośćmi, która różni się od oficjalnej wersji z dwoma matrycami wydanej w ramach 8. generacji Core i serii U. Według niektórych ujawnionych danych dotyczących serii Cannon Lake-Y, trzecia kość to McIVR i mierzy ona 13,72 mm². Nie jest jasne, co tak naprawdę oznacza „Special Samples” wygrawerowane na procesorze, ale zdaje się, że procesor miał dołączone termopary do testowania mocy i ciepła.

Tejmniczy 10 nm CPU Intel Cannon Lake-Y na zdjęciach. Specjalna próbka z trzema kośmi MCM

Seria Cannon Lake była dostępna tylko z 2 rdzeniami Palm Cove i została wprowadzona wyłącznie dla minikomputerów Crimson Canyon z serii NUC, a później dla niektórych laptopów o niskim poborze mocy. Płyta inżynieryjna pokazana poniżej oczywiście nie jest przeznaczona dla Mini-PC i wygląda nieco nietypowo, szczególnie z tak małym procesorem pośrodku. Zapewne była wykorzystywana do wewnętrznej walidacji w laboratoriach Intela.

Tejmniczy 10 nm CPU Intel Cannon Lake-Y na zdjęciach. Specjalna próbka z trzema kośmi MCM

Intel Cannon Lake nie jest już obsługiwany. W zeszłym roku firma usunęła nawet obsługę sterowników graficznych dla tej serii, ponieważ nigdy nie dostarczono Cannon Lake ze zintegrowanym procesorem graficznym, choć plany zakładały takie układy. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tajemniczy 10 nm CPU Intel Cannon Lake-Y na zdjęciach. Specjalna próbka z trzema kośmi MCM

 0