Technologia rodem z filmów science fiction - czyta w myślach dzięki sieci neuronowej

Technologia rodem z filmów science fiction - czyta w myślach dzięki sieci neuronowej

Dzięki sieci neuronowej i uczeniu maszynowemu, badacze z Kalifornijskiego Uniwersytetu przeprowadzili pierwszy udany eksperyment w historii, w którym to maszyna potrafiła odczytać myśli sparaliżowanego człowieka i przetłumaczyć je na tekst.

To pierwszy taki udany eksperyment w historii. Dr Edward Chang wraz z innymi naukowcami, postanowili wykorzystać technologię sieci neuronowych do szczytnych celów. Wyuczona wcześniej maszyna potrafiła odczytać myśli sparaliżowanego człowieka (nazwany jako BRAVO1) i przelać je na papier, albo raczej komputer, bo wyrazy były bezpośrednio wyświetlane na monitorze. Mężczyzna w młodym wieku doznał straszliwego w skutkach udaru pnia mózgu, co znacząco uszkodziło połączenie między mózgiem, a aparatem głosowym i kończynami. Od tamtej pory do komunikacji używa dotykowego monitora i specjalnie zaprojektowanej czapki ze wskaźnikiem.

Sieć neuronowa była w stanie przetłumaczyć sygnały z mózgu sparaliżowanego człowieka na tekst. Wielki sukces naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Praca nad projektem BRAVO przebiegła pomyślnie. Naukowcy wszczepili ochotnikowi szereg elektrod do mózgu, w miejscu, które odpowiada za mowę (płat skroniowy, ośrodek Broki), a następnie po jego powrocie do zdrowia, rozpoczęli nagrywanie. Zarejestrowano w sumie 22 godziny aktywności mózgowej w tym obszarze, a podczas wielu sesji, mężczyzna był proszony o to, by spróbował wymówić 50 najbardziej znanych słów w języku angielskim. Zbieranie danych trwało kilka miesięcy.

Do przetłumaczenia zebranych wówczas sygnałów posłużył komputer, a właściwie sieć neuronowa. Kiedy uczestnik eksperymentu próbował coś powiedzieć, sieć zaczęła rozróżniać wzorce aktywności mózgowej i identyfikowała słowa, które ten chciał wypowiedzieć. Stworzony system był w stanie rozszyfrować prawie wszystkie wyrazy, utrzymując przy tym prędkość na poziomie 18 słów na minutę (skuteczność do 93%). Przyczyniła się do tego także znana wszystkim… autokorekta językowa, której na co dzień używamy w telefonach komórkowych.

Intel nauczył neuromorficzny chip rozpoznawać 10 zapachów chemikaliów

Zespół badaczy zapowiedział, że prace nad projektem nie skończą się na jednym ochotniku. Już snują plany co do możliwości wykorzystania tej technologii w przyszłości. Aktualnie pracują nad zwiększeniem ilości słów, które komputer będzie potrafił rozszyfrować, otrzymując tylko i wyłącznie sygnały z mózgu. Prawdę mówiąc sam jestem podekscytowany i z niecierpliwością czekam na dalszy rozwój badań w tym kierunku. Kto wie.. może za kilka lub kilkanaście lat powstanie skierowane na rynek konsumencki urządzenie, które będzie potrafiło przetłumaczyć wszystkie wyrazy, a nie tylko wybrane.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Technologia rodem z filmów science fiction - czyta w myślach dzięki sieci neuronowej

 0