Tencent i Alibaba straciły w tym roku więcej na wartości niż jakakolwiek inna firma na świecie

Tencent i Alibaba straciły w tym roku więcej na wartości niż jakakolwiek inna firma na świecie

Wiele światowych firm odczuwa znaczny spadek ich wartości rynkowej i nie uchronili się przed tym nawet tacy giganci jak Amazon czy Meta. Ich straty nie wyglądają jednak na poważne w porównaniu z chińskimi gigantami technologicznymi Alibaba i Tencent, którzy znajdują się na szczycie zestawienia pod względem największej straty wartości.

Tencent odnotował pierwszy kwartalny spadek przychodów od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Firma ma problemy związane ze znacznym spowolnieniem rynku gier, co jest związane z końcem pandemii. W minionym roku firmy odnotowywały rekordowe przychody, gdy uwięzione w domach osoby szukały rozrywki, kupując w ogromnych ilościach sprzęt do gier oraz same gry. W tym roku sprzedaż drastycznie spadła. Ampere Analysis przewiduje, że ogólna sprzedaż spadnie o 1,2% w 2022 r. do 188 miliardów dolarów, a Sony obniżyło prognozy zysków, ponieważ coraz mniej osób kupuje tytuły na PlayStation. Tencent obserwuje ten niekorzystny trend choćby na przykładzie niezwykle popularnego tytułu mobilnego Honor of Kings, którego dochody spadają przez trzy kolejne miesiące od maja.

Tencent i Alibaba znajdują się na szycie listy firm z największym spadkiem wartości na świecie, wynoszącym odpowiednio 564,1 i 494 miliardy dolarów.

Akcje Tencent spadły o 60% od lutego 2022 r. Według Bloomberga spowodowało to spadek jego wartości o 564,1 miliarda dolarów, co jest największą wartością na świecie. Firmie nie pomaga fakt, że nawet na własnym rynku ma problemy ze sprzedażą gier, ze względu na problemy z pozyskaniem licencji dla niektórych gier, które są wymagane od lipca zeszłego roku. Tencent wciąż nie pozyskał zgody na sprzedaż w kraju niektórych ze swoich najnowszych tytułów.

Za Tencent na liście największych spadków wartości znajduje się Alibaba, której wartość akcji spadła o 65%. Spowodowało to stratę 494 miliardów dolarów w kapitalizacji rynkowej od lutego. Dla porównania największy spadek wartości poza Chinami odnotowała Meta (Facebook) ze stratą na poziomie 302 miliardów dolarów.

Zobacz także:

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tencent i Alibaba straciły w tym roku więcej na wartości niż jakakolwiek inna firma na świecie

 0