Tencent inwestuje w polskie studio gier

Tencent inwestuje w polskie studio gier

Tencent chiński gigant, który ma udziały w różnych firmach z branży gier m.in. Epic Games, Riot Games czy Activision Blizzard zainwestował w polskie studio odpowiadające za produkcję The Medium.

Jak informuje serwis Wirtualne Media, Tencent nabył od Rockbridge TFI udziały spółki Bloober Team. Tym samym Rockbridge TFI sprzedał wszystkie swoje akcje w Bloober Team za 3,8 mln złotych stanowiących 21,97 procent kapitału zakładowego. Tencent transakcji dokonał za pomocą zależnego podmiotu Serene Century Limited zarejestrowanego na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W piątek po ogłoszeniu przejęcia udziałów akcje polskiej firmy urosły o 11-12 procent. Zadowolony z takiego obrotu spraw jest prezes Bloober Team Piotr Babieno, który podkreślił, że to transakcja kapitałowa niezwiązana z aktualną działalnością komercyjną przedsiębiorstwa. "Bardzo doceniamy wiedzę branżową oraz ekosystem, jaki posiada nasz nowy inwestor. Jednocześnie dziękujemy Rockbridge za wiarę w nas i bycie jednym z kluczowych udziałowców" - powiedział Babieno.

Tencent nabył akcje polskiego studia Bloober Team odpowiadającego za The Medium.

Warto wspomnieć, że jakiś czas temu spółka zależna od Tencent złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przejęcie 1C Entertainment, który pozostaje właścicielem doskonale znanych na krajowym rynku Cenega Poland oraz Muve. Tylko w pierwszej połowie 2021 roku Tencent zainwestował w 62 firmy np. brytyjskie Sumo za 1,3 mln dolarów. W lipcu z kolei pisaliśmy o ewentualnym przejęciu Cryteka odpowiadającego za powstanie Crysisa i Far Cry. Do tej pory nie pojawiły się jednak żadne konkrety ani oficjalne potwierdzenie kupna studia. Bloober Team założyli w 2008 roku Piotr Babieno oraz Piotr Bielatowicz.

Firma skupiała się na tworzeniu gier na zlecenie, a pierwszym projektem było HISTORY: Egypt Engineering an Empire wydane na PC, PSPS i Nintendo DS. W późniejszych latach deweloperzy poświęcili uwagę horrorom publikując Layers of Fear, Blair Witch czy Observer. Ten ostatni zresztą został odebrany dość pozytywnie, a w 2020 roku do sprzedaży trafiła jego odświeżona wersja. W 2021 roku Bloober Team wydał The Medium, w którym kierujemy poczynaniami kobiety tytułowej medium chcącej rozwiązać zagadkę śmierci pewnego dziecka. Akcję historii umieszczono w latach 90. w Krakowie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tencent inwestuje w polskie studio gier

 0