Tesla porzuca procesory Intela na rzecz AMD? Ryzeny pojawiły się Modelu Y

Tesla porzuca procesory Intela na rzecz AMD? Ryzeny pojawiły się Modelu Y

Według nowych nieoficjalnych informacji Tesla zmieniła producenta chipów dla swojego systemu informacyjno-rozrywkowego Model Y z Intela na AMD. Tym samym Model y dołączył do Modelu S i X, które wykorzystują procesory Ryzen, jednak zmiana ta, póki co dostępna jest tylko w Chinach.

Źródła donoszą, że produkowane w Szanghaju samochody Tesla Model Y Performance otrzymały kilka ulepszeń, w tym zmianę procesora w swoim systemie informacyjno-rozrywkowym z Intela na AMD Ryzen. Jest wysoce prawdopodobne, że Model Y otrzyma ten sam układ APU, który według zapowiedzi miał trafić do aut Model S i Model X. AMD Ryzen montowany w systemach Tesla ma oferować taką samą wydajność co PlayStation 5, umożliwiając uruchamianie takich gier jak Cyberpunk 2077.

Tesla wprowadza procesory AMD Ryzen do Modelu Y rezygnując z układów Intel Atom. Zmiany w chwili obecnej dotyczą tylko Chin.

Nie wiadomo czemu Tesla wprowadza takie zmiany. Producenci samochodów mocno odczuli globalne niedobory półprzewodników, a niektórzy musieli nawet zamknąć fabryki na jakiś czas, jednak Intel, który ma własne fabryki, nie był tak mocno dotknięty niedoborami jak AMD. Możliwe, że Tesla chce korzystać z więcej niż jednego dostawcy, co widzieliśmy już u wielu firm, jednak najbardziej prawdopodobna może być opcja ekonomiczna - Ryzeny mogą być tańsze, wydajniejsze, lub bardziej energooszczędne - w dowolnej kombinacji. Systemy informacyjno-rozrywkowe z procesorami AMD są w tym momencie oferowane tylko w najwyższych wersjach Modelu Y, a wszystkie inne nadal używają chipów Intela. Wkrótce jednak może się to zmienić.

W ciągu ostatnich kilku lat Tesla współpracowała ze wszystkimi trzema głównymi producentami półprzewodników, w tym Nvidią, Intelem i AMD. Tesla pierwotnie używała układów Nvidia SoC w swoich starszych pojazdach, ale trzy lata temu przestawiła się na procesory Intel Atom dla centrów informacyjno-rozrywkowych w Modelu 3 i nowszych wersjach Modelu X i Modelu S.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla porzuca procesory Intela na rzecz AMD? Ryzeny pojawiły się Modelu Y

 0