Tesla sprzedała Bitcoina o wartości blisko 1 mld USD, ale Musk trzyma kciuki za kryptowalutę

Tesla sprzedała Bitcoina o wartości blisko 1 mld USD, ale Musk trzyma kciuki za kryptowalutę

Tesla zaprezentowała pełny raport finansowy za drugi kwartał 2022 r., gdzie ujawnia, że ​​boryka się z inflacją i ogólnym spowolnieniem gospodarczym, w połączeniu ze spadkiem cen Bitcoina i innych kryptowalut. W liście do inwestorów, szefowie Tesli ujawniają, że firma sprzedała 75 procent swoich udziałów w bitcoinach, dodając 936 milionów dolarów w gotówce do swojego bilansu.

W zeszłym roku Tesla zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w Bitcoin i ogłosiła, że zaakceptuje Bitcoin jako formę płatności. Ogłoszenie pozostawało w mocy zaledwie 49 dni, bo firma nagle zmieniła zdanie w maju. W najnowszym raporcie Tesla twierdzi, że wartość pozostałych „aktywów cyfrowych” wynosi 218 milionów dolarów, w poprzednich kwartałach było to z kolei około 1,2 miliarda dolarów. W lipcu ubiegłego roku dyrektor generalny Tesli Elon Musk powiedział: „Mogę pompować, ale nie porzucam [pump and dump - dop. red.]… Zdecydowanie nie wierzę w podnoszenie ceny i sprzedawanie lub coś w tym rodzaju. Chciałbym, aby Bitcoin odniósł sukces”.

Tesla ujawniała, że sprzedała 75 procent swoich udziałów w bitcoinach, kasując 936 milionów dolarów w gotówce.

Tesla sprzedała Bitcoina o wartości blisko 1 mld USD, ale Musk trzyma kciuki za kryptowalutę

Podczas rozmowy z inwestorami Musk odniósł się do wyprzedaży kryptowalut, mówiąc, że „nie należy jej traktować jako werdyktu w sprawie Bitcoina”. Zamiast tego powiedział, że Tesla sprzedała swojego Bitcoina, ponieważ „obawiała się o ogólną płynność firmy, biorąc pod uwagę lockdowny związane z COVID w Chinach”. Mówiąc krótko, Tesla potrzebowała gotówki. „Nie sprzedaliśmy żadnego z naszych Dogecoinów” – powiedział Musk, nazywając później kryptowalutę „pobocznym wydarzeniem”.

Jeśli chodzi o główną działalność firmy, produkcję elektrycznych aut, czyli segment, na którym każdego dnia robi się coraz tłoczniej oraz produktów solarnych, firma informuje, że w tym kwartale osiągnęła 2,26 miliarda dolarów zysku, co stanowi około 31 procentowy spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zysk osiągnięto przy przychodach w wysokości 16,9 miliarda dolarów, co jest również spadkiem w porównaniu z pierwszym kwartałem, w którym firma odnotowała obroty w wysokości 18,7 miliarda dolarów.

Pod względem rentowności firma nadal radzi sobie lepiej niż w II kwartale 2021 r., kiedy zarobiła 1,1 miliarda dolarów przy 11,9 miliarda przychodu. Firma przypisuje to kilku czynnikom, w tym „niższym wydatkom na odszkodowania związane z niskimi zapasami”, większej liczbie dostaw pojazdów w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz lepszej średniej cenie sprzedaży. To też pierwszy pełny kwartał, odkąd Tesla podniosła ceny wszystkich swoich samochodów nawet o 10 procent, a w czerwcu ponownie podniosła ceny wybranych modeli. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla sprzedała Bitcoina o wartości blisko 1 mld USD, ale Musk trzyma kciuki za kryptowalutę

 0