Testujesz Windowsa 11 na starszym komputerze? Microsoft Ci to uniemożliwi

Testujesz Windowsa 11 na starszym komputerze? Microsoft Ci to uniemożliwi

Microsoft wprawdzie zmienił zdanie i pozwoli przeprowadzić czystą instalację Windowsa 11 na komputerach wyposażonych w starsze procesory, ale nie oznacza to, że nawet w przypadku powodzenia implementacji najnowszych okienek życie użytkowników będzie usłane różami. Jest tu pewien haczyk, o którym piszemy w oddzielnej wiadomości. Dodatkowo producent z Redmond niekoniecznie lubi się z niektórymi posiadaczami PC korzystającymi z "jedenastki" dziękując im za współpracę.

Jak informuje serwis The Verge członkowie programu Insider korzystający z testowego wydania Windowsa 11 mimo faktu, iż ich komputery nie spełniają minimalnych wymagań, otrzymują komunikat z zaleceniem, aby wrócić do Windowsa 10. Jeśli więc ktoś używa tej edycji systemu operacyjnego na starszym PC to wielce prawdopodobne, że w sekcji Windows Update ujrzy stosowny komunikat o niespełnieniu wymagań Microsoftu. W praktyce użytkownicy zapisani do kanału Dev wyposażeni w niekompatybilny sprzęt nie dostaną już żadnej aktualizacji i nie sprawdzą kolejnych wersji Windowsa 11.

Jeśli korzystasz z testowej wersji Windowsa 11 na starszym komputerze musisz liczyć się z wyświetleniem komunikatu zalecającego powrót do Windowsa 10.

Niektórzy testerzy są zapewne lekko zdziwieni, dlaczego Microsoft podjął decyzję o takim kroku, skoro korzystają z niejawnego wydania Windowsa 11 na starszych komputerach od dłuższego czasu. Mamy do czynienia z wczesną edycją, dzięki której producent mógłby przekonać się, jak system operacyjny funkcjonuje na niewspieranych procesorach. Tak jak wspominaliśmy w przypadku gdy podejmiemy decyzję o przejściu na "jedenastkę" mimo niespełnienia wymagań wówczas nie będziemy posiadać dostępu do Windows Update, a co za tym idzie możemy stracić opcję skorzystania z aktualizacji m.in. poprawiających bezpieczeństwo urządzenia.

To kiepski krok ze strony amerykańskiej korporacji wcześniej szczycącej się utrzymywaniem "zdrowego ekosystemu" Windows 10. Tymczasem ujawniono datę premiery Windowsa 11. System operacyjny zadebiutuje 5 października 2021, aczkolwiek będzie wdrażany stopniowo nawet do przyszłego roku. Wtedy też na rynku pojawią się urządzenia w pełni wspierające nowy system, czyli po prostu otrzymamy możliwość zakupu laptopa już z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoftu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Testujesz Windowsa 11 na starszym komputerze? Microsoft Ci to uniemożliwi

 0