TikTok pozwany w związku ze śmiercią dzieci, które brały udział w "blackout challenge"

TikTok pozwany w związku ze śmiercią dzieci, które brały udział w "blackout challenge"

TikTok popularna aplikacja, z której korzysta dużo młodych użytkowników, ma problem. Firma ByteDance odpowiedzialna za program została oskarżona o przyczynienie się do śmierci dwójki dzieci.

Do sądu okręgowego w Los Angeles trafił pozew, w którym oskarżono TikToka o przyczynienie się do śmierci dwójki dzieci. W dokumencie stwierdzono, iż algorytm aplikacji promował wydarzenie "blackout challenge" w ramach którego ludzie podduszali się aż do utraty przytomności. Totalna głupota, ale chętnych nawet na takie wyzwanie nie brakowało a udział w tym wzięły 8-letnia Lalani Erice Walton oraz 9-letnia Arriani Jaileen Arroyo zmarłe w 2021 roku przez wzięcie udziału w "blackout challenge". Rodzice niepełnoletnich dzieci reprezentowani przez Centrum Prawa Ofiar w Mediach Społecznościowych pozwały firmę ByteDance, do której należy TikTok zarzucając platformie, iż ta "zainwestowała miliardy dolarów, żeby specjalnie opracować i rozwinąć swój produkt, w celu zachęcenia i promowania treści do nastolatków oraz dzieci, o których pozwany wie, że są szkodliwe".

ByteDance został pozwany przez rodziców zmarłych dzieci, które wzięły udział w obecnym na TikToku wyzwaniu "blackout challenge".

TikTok

W maju matka 9-letniej dziewczynki z Pensylwanii pozwała TikToka, twierdząc, że jej dziecko zmarło w wyniku wzięcia udziału w "blackout challenge". W pozwie wymieniono również inne ofiary. Prokuratorzy generalni z kilku stanów, w tym z Kalifornii, również badają szkodliwe skutki, jakie TikTok może mieć na młodych ludzi. "Algorytmy TikTok wykorzystują użytkowników w wieku poniżej 18 lat, których mózgi nie są w pełni rozwinięte, aby kontrolować ich emocje" - twierdzą autorzy pozwu. Dodatkowo platformie zarzucono, że ta mimo wiedzy o zagrożeniach wynikających z tego eventu nie podjęła rozsądnych oraz odpowiednich kroków, by dzieci nie miały dostępu do tego rodzaju filmików.

Walton wierzyła, że jeśli opublikuje film, na którym wykonuje wyzwanie, stanie się sławna. Po śmierci dziewczynki jej rodzina dowiedziała się od policji, że 8-latka wielokrotnie oglądała filmy przedstawiające niebezpieczne wyzwanie na TikToku. Platforma nie odniosła się do sprawy, ale w zeszłym roku rzecznik firmy powiedział, że niebezpieczne zjawisko istniało przed powstaniem usługi. TikTok kasuje też tego rodzaju treści, ale to właśnie dzięki TikTokowi wspomniane dzieci dowiedziały się o wyzwaniu. Zasady TikTok zabraniają publikowania materiałów związanych z niebezpiecznymi wyzwaniami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok pozwany w związku ze śmiercią dzieci, które brały udział w "blackout challenge"

 0