TSMC otrzymało zielone światło na 2 nm proces. Intel będzie miał problem z dogonieniem rywala

TSMC otrzymało zielone światło na 2 nm proces. Intel będzie miał problem z dogonieniem rywala

Chwilę po tym, jak Intel ogłosił optymistyczny harmonogram odzyskania wiodącej pozycji w zakresie technologii litograficznych do 2025 r., TSMC pochwaliło się postępami nad swoim 2 nm procesem technologicznym, który podaje w wątpliwość plany Niebieskich. 

W tym tygodniu Intel przedstawił więcej informacji na temat swojej strategii doścignięcia reszty branży półprzewodników pod względem technologii litografii, a także roli, jaką w osiągnięciu tego celu odgrywa nowy oddział Intel Foundry Services. Na nieszczęście dla Niebieskich, którzy mają nadzieję dogonić, a następnie prześcignąć takie firmy jak TSMC, Samsung i inni do 2025 roku, ci nie mają zamiaru czekać z założonymi rękami na to, co zrobi gigant z Santa Clara. Nikkei donosi, że TSMC planuje zbudować fabrykę do produkcji 2 nm chipów w Hsinchu, jednym z największych tajwańskich centrów produkcyjnych.

TSMC otrzymało zielone światło od krajowego Komitetu ds. Przeglądu Środowiska, aby rozpocząć budowę fabryki do produkcji w 2 nm.

W środę tajwański gigant otrzymał zielone światło od krajowego Komitetu ds. Przeglądu Środowiska, aby rozpocząć budowę, która wystartuje na początku 2022 roku. Druga faza, w której instalowany jest sprzęt produkcyjny, może rozpocząć się już w 2023 roku. Nowy zakład zajmie 50 akrów ziemi w Hsinchu Science Park i oczekuje się, że rozpocznie produkcję 2 nm chipów już w 2024 roku. TSMC będzie stopniowo zwiększać produkcję w miarę wzrostu zapotrzebowania na nowy proces technologiczny, ale celem dla GigaFab jest 100 000 wafli miesięcznie. Bardziej palącym problemem jest zapotrzebowanie na wodę nowego zakładu Baoshan, który ma zużywać co najmniej 98 000 ton wody dziennie. W tym celu TSMC postawiło sobie za cel wykorzystanie 10 procent wody z recyklingu do 2025 roku i 100 procent wody ponownie wykorzystanej do 2030 roku.

Testowa produkcja litografii N4 od TSMC rozpocznie się szybciej niż planowano

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie konkurencja w branży półprzewodników robi się coraz ostrzejsza, co prowadzi nawet do dziwnych partnerstw. I tak, kiedy Intel zamierza produkować chipy dla Qualcomma, TSMC ściga się, by pokonać Samsunga na drodze do produkcji pierwszych chipów 2 nm.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC otrzymało zielone światło na 2 nm proces. Intel będzie miał problem z dogonieniem rywala

 0