W sieci pojawiły się zdjęcia procesora AMD EPYC Genoa wraz z ogromnym socketem SP5 i radiatorem

W sieci pojawiły się zdjęcia procesora AMD EPYC Genoa wraz z ogromnym socketem SP5 i radiatorem

Na początku tego tygodnia w internecie pojawiły się przecieki na temat specyfikacji układów z serii AMD EPYC 9004 Genoa, które wykorzystają rdzenie Zen 4. Jednostki zostały stworzone z myślą o rozbudowanych centrach danych, będących w stanie wykorzystać ich potencjał. W oparciu o dostępne w sieci informacje, nowa rodzina EPYC będzie oferować do 96 rdzeni. Wyciekło także zdjęcie jednego z układów, gniazda SP5, a nawet fabrycznego radiatora.

Jeden z informatorów, znany pod pseudonimem YuuKi-Ans ujawnił specyfikację rodziny AMD EPYC 9004 Genoa. Układy z tej serii mają znaleźć zastosowanie w rozbudowanych centrach danych, gdzie ich potencjał zostanie wykorzystany. Według doniesień, jednostki będą korzystać z dobrodziejstw architektury Zen 4 i zaoferują do 96 rdzeni, a ich maksymalne TDP ma być na poziomie 360 W. Oznacza to, że wzrost liczby rdzeni względem poprzedniej generacji (Milan Zen 3) wyniesie 50%, a TDP zwiększono o 28%. Procesory z linii AMD EPYC Genoa zamontujemy na płytach głównych z gniazdem SP5 LGA-6096. Oznacza to, że konieczna będzie wymiana podstawki i najpewniej także układów chłodzenia lub chociaż systemów mocowania.

W internecie pojawiło się zdjęcie ogromnego procesora AMD EPYC Genoa wraz z równie dużym gniazdem SP5. Według doniesień, seria ma zaoferować do 96 rdzeni.

AMD EPYC Genoa - procesor
fot: YuuKi_Ans/Reddit
AMD EPYC Genoa - socket
fot: YuuKi_Ans/Reddit

W sieci pojawiły się także zdjęcia zarówno samego CPU, jak i wspomnianego gniazda SP5, a nawet radiatora. Sama jednostka EPYC jest wręcz ogromna w porównaniu do konsumenckich modeli. Równie wielki jest także socket, który podzielono na 4 bloki z pinami. Jeśli chodzi o fabryczny odpromiennik ciepła, to trzeba przyznać, iż jest stosunkowo niewielki. Chłodzenie wykorzystuje 4 rurki cieplne, połączone w sumie z trzema blokami aluminiowych żeberek. Konstrukcję przykręcimy do płyty głównej za pomocą 8 śrub torx, z czego aż 6 umieszczono na głównym radiatorze.

AMD EPYC Genoa - radiator
fot: YuuKi_Ans/Reddit

Seria AMD EPYC Genoa ma zostać wprowadzona na rynek w czwartym kwartale bieżącego roku. Bardzo możliwe, że czerwoni chcą zdążyć z premierą przed masowym wypuszczeniem konkurencyjnych modeli z rodziny Intel Xeon Sapphire Rapids. Nowa architektura i 50% więcej rdzeni mogą poskutkować znacznie wyższą wydajnością względem generacji Milan.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W sieci pojawiły się zdjęcia procesora AMD EPYC Genoa wraz z ogromnym socketem SP5 i radiatorem

 0