Cyberprzestępcy do swojej działalności wykorzystują różne narzędzia i jednym z nich są sieci społecznościowe. Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Kaspersky komunikator to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane przez oszustów do przeprowadzania ataków phishingowych.
Badanie pojawiło się po udostępnieniu w aplikacji Internet Security for Android funkcji Safe Messaging wykrywającej złośliwe linki otrzymane w komunikatorach oraz SMS-ach. "Statystyki pokazują, że komunikatory internetowe są jednym z najpopularniejszych narzędzi wśród oszustów" - powiedziała w oświadczeniu Tatiana Szczerbakowa, starszy analityk treści internetowych w Kaspersky. Twierdzi ona, iż wynika to z zainteresowania rzeczonymi aplikacjami u internautów, a także funkcjonalność, która pomaga w przeprowadzaniu tego rodzaju ataków. Tak jak wspominaliśmy prym wiedzie tu WhatsApp i w okresie od grudnia 2020 do maja 2021 roku przy jego pomocy wysłano 89,6% niebezpiecznych odnośników, a średnia dzienna wynosiła 480 linków.
WhatsApp to najpopularniejszy komunikator internetowy wykorzystywany przez cyberprzestępców do ataków phishingowych.
Drugie miejsce zajął Telegram - 5,6%, z kolei podium zamknął Viver - 4,7%. Google Hangouts stanowiło mniej niż 1% ataków phishingowych. Pod względem ataków phishingowych prym wiodą Brazylia (177) oraz Indie (158). Statista podaje, że około 2,7 miliarda użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie korzystało z komunikatorów do przesyłania wiadomości i oczekuje się, że liczba ta urośnie do 3,1 mld w 2023 roku. Wybranie do przeprowadzania ataków phishingowych akurat WhatsApp nie dziwi, ponieważ korzysta z niego ok. 2 mld osób miesięcznie. Na początku 2021 r. program był w odwrocie na rzecz Telegrama, ale temu drugiemu nie udało się odwrócić sytuacji na swoją korzyść. W Google Play Store liderem pozostaje WhatsApp, wyprzedzając Messengera.
Co zamiast WhatsApp? Najlepsze komunikatory internetowe 2021 – TOP 5
WhatsApp zasłynął jakiś czas temu z kontrowersyjnej decyzji o zmianie zasad dotyczących prywatności. Mówiono nawet o ograniczaniu funkcjonalności komunikatora dla użytkowników, którzy nie zaakceptowali nowego regulaminu, ale finalnie się z tego wycofano. Wdrożenie zaktualizowanej polityki prywatności wywołało nie tylko kontrowersje, ale także obawy o ewentualne jeszcze większe gromadzenie danych przez platformę i przekazywanie ich Facebookowi. Warto podkreślić, że część z nich m.in. numery telefonów są od 2016 roku przekazywane Facebookowi należącego do Marka Zuckerberga.
Zobacz także:
- Policja w Wielkiej Brytanii przejęła krytpowaluty o ogromnej wartości
- TSMC eksperymentuje z innowacyjnym chłodzeniem wodnym wbudowanym w półprzewodniki
- Unikatowe karty Asus GeForce RTX w edycji GUNDAM trafiły do koparek kryptowalut. Aż przykro patrzeć
Pokaż / Dodaj komentarze do: WhatsApp najpopularniejszym komunikatorem wśród cyberprzestępców