Zużycie energii elektrycznej przez koparki Bitcoina znacznie spadło. Powód jest bardzo prosty

Zużycie energii elektrycznej przez koparki Bitcoina znacznie spadło. Powód jest bardzo prosty

W ciągu ostatnich tygodni zużycie energii elektrycznej przez koparki Bitcoina spadło aż o ponad jedną trzecią. Konsumpcja energii "przez Bitcoin" zaliczyła drastyczny spadek z poziomu około 204 terawatogodzin (TWh) rocznie 11 czerwca do około 132 TWh rocznie 23 czerwca. Mimo wszystko takie zużycie to wciąż mniej więcej tyle, ile wykorzystuje Argentyna w ciągu roku. Przyczyną spadku zużycia energii jest niższa cena kryptowaluty.

Spadek wartości Bitcoina jest już zauważalny. Jedną z głównych oznak osłabienia kryptowaluty jest dużo niższe zużycie energii elektrycznej przez koparki. Według najnowszych danych, w ciągu kilku ostatnich tygodni, zużycie energii przez sprzęt wydobywający Bitcoina spadło o ponad jedną trzecią. Duża popularność wspomnianej kryptowaluty doprowadziła do sytuacji, w której łączne zapotrzebowanie na prąd koparek mogło rywalizować z apetytem na energię wielu państw. Roczne zużycie "przez Bitcoin" spadło z około 204 terawatogodzin (TWh) rocznie 11 czerwca do około 132 TWh rocznie 23 czerwca. Niemniej jednak, to wciąż w przybliżeniu tyle, ile wykorzystuje Argentyna w ciągu roku.

Ilość zużywanej energii przez koparki Bitcoina spadła o ponad jedną trzecią. Przyczyną jest obniżenie wartości kryptowaluty.

Wartość Bitcoin i Ethereum

Bardzo łatwo zauważyć, że ilość zużywanego prądu jest ściśle powiązana z wartością kryptowaluty, która swój szczyt osiągnęła w listopadzie 2021 roku. W tamtym czasie Bitcoin był wart około 69000 dolarów amerykańskich. Od tego czasu roczne zużycie energii wahało się od około 180 do około 200 TWh. Wartość Bitcoina spadała od miesięcy, jednak nie spowodowało to natychmiastowego zmniejszenia wykorzystywanej energii, bowiem cena kryptowaluty utrzymywała się powyżej określonego progu. Jeśli wartość utrzyma się powyżej 25200 USD, sieć stacji wydobywczych może zużywać około 180 TWh rocznie.

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy koszt Bitcoina spadnie zbyt nisko, ponieważ górnicy ryzykują wtedy utratę pieniędzy na koszty energii elektrycznej. Efekty tych wydarzeń widzimy chociażby na rynku kart graficznych, których ceny wciąż spadają, a coraz więcej modeli AMD jest sprzedawanych poniżej kwoty sugerowanej. Sytuacja wygląda podobnie także w kwestii Ethereum, wykorzystującego ten sam energochłonny proces wydobywczy. Jego wycena także spadła w tym miesiącu, chociaż w ciągu ostatniego tygodnia kryptowaluta nieco się odbiła. Szacowane zużycie energii przez koparki Ethereum jest prawie o połowę niższe niż pod koniec maja. To z całą pewnością mało optymistyczne informacje dla osób, które posiadają na swoim koncie wspomniane kryptowaluty.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zużycie energii elektrycznej przez koparki Bitcoina znacznie spadło. Powód jest bardzo prosty

 0