Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

W przypadku kart NVidii na rdzeniu Pascal nie mamy możliwości modyfikacji BIOS-u. Jest to spowodowane faktem, iż BIOS-y kart są zaszyfrowane i normalny użytkownik nie ma dostępu do klucza, nawet po zapisaniu się do programu dla developerów :) Pozostawia nam to jedynie możliwość modyfikacji ustawień w sterowniku karty i mamy tutaj cztery podstawowe opcje do konfiguracji:

Proces optymalizacji jest uproszczony praktycznie do minimum, a mimo to efekty są zaskakująco dobre

  • Power limit – zależy od karty, ale ogólna zasada mówi, że chcemy go trzymać najniżej jak to tylko możliwe. Karty oparte o 1050 Ti mają twardy dolny limit 70%, większe karty mogą zejść nawet do 50%, ale trzeba uważać na power throttling, czyli zjawisko „nietrzymania” zegara w trybie Boost. Wymaga to przetestowania każdej karty z osobna.
  • Core clock – częstotliwość GPU, w przypadku Ethash możemy go swobodnie nawet ustawić na -100 MHz bez straty wydajności, ale z kolei dla Equihash warto trochę go podbić.
  • Memory clock – częstotliwość pamięci, większość algorytmów zależy od wydajności podsystemu pamięci i widać mniejsze lub większe zyski w miarę OC. W przypadku Ethash kluczowe jest maksymalne OC pamięci, bo na kartach o słabszej wydajności pamięci (1050/1060) wyniki skalują się wręcz liniowo z zegarem pamięci na karcie. Do tego rodzaju osiągnięć preferowane są pamięci GDDR5 Samsunga, chociaż jak zwykle wymaga to dokładniejszego testowania – na moich 1050 Ti zamontowane są pamięci Microna, które bez problemu uzyskują stabilne +800 (OC z efektywnego 7000 na 8600).
  • Fan speed lub Temperature target (do wyboru) – ustawiamy, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy, optymalnie poniżej 75 stopni pod obciążeniem. Lepiej manipulować ustawieniami wentylatora, ponieważ sterownik ma tendencję do throttlingu przy przekraczaniu temperatury docelowej.

 

Samych modyfikacji dokonujemy przy użyciu ulubionego oprogramowania do kontroli GPU, ja używam do tego zamiennie MSI Afterburnera i NVInspectora. Poniżej screenshot z jednej małej koparki na 5x1050 Ti, która osiąga 75 MH/s Ethereum przy poborze mocy z gniazdka na poziomie 320 W:

Produkty NVidii są bardzo ciekawe jako komponenty koparkowe, przez lata utarło się przekonanie o wyższości AMD w tej dziedzinie, natomiast Pascal zmienił to dramatycznie - Maxwell i Kepler, pomimo wciąż niezłej wydajności w grach, nie nadają się do miningu, gdyż na etapie projektowania karty NVidia podjęła decyzję o obcięciu wydajności obliczeniowej, aby nie robić konkurencji dla Quadro/GRID i innych konstrukcji profesjonalnych. Proces optymalizacji jest uproszczony praktycznie do minimum, jak przekonamy się później, a mimo to efekty są zaskakująco dobre:

  • 12 MH/s -> 15 MH/s dla 1050 Ti
  • 15 MH/s -> 20 MH/s dla 1060 3 GB
  • 18 MH/s -> 24 MH/s dla 1060 6 GB cywilnych, a w przypadku kart miningowych nawet 20 -> 26 MH/s
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

 0