W tej części skoncentruję się na zaprezentowaniu metody tworzenia własnych strapów w oparciu o autorski program AMD GPU BIOS Memory Strap Editor. Pozwala to wycisnąć ostatnie soki z pamięci, zwłaszcza że część zmian jest na tyle prosta, żeby 99% kart je przyjmuje bez żadnych problemów, a pozwalają osiągnąć dodatkowe 3-5% wydajności. Zasada działania jest podobna jak poprzednio – podmieniamy strap przy użyciu Polaris BIOS Editora, a następnie flashujemy tak spreparowanym BIOS-em kartę, potem pozostaje ewentualnie jeszcze wgrać obejście dla sprawdzania, czy BIOS jest podpisany (konieczne dla sterowników 16.12.1 i nowszych). Obsługa Strap Editora jest prosta – w polu Input wklejamy strap, który chcemy edytować, klikamy Load i program dekoduje strap do poszczególnych timingów, które możemy w miarę dowolnie zmieniać. Po skończeniu edycji klikamy przycisk „Generate new strap” i gotowy strap pojawia się na dole w polu Output. Pamiętajmy jednak, że władza pociąga za sobą odpowiedzialność i musimy uważać, żeby nie szaleć – w przypadku zbyt agresywnego ustawienia timingów karta może w ogóle nie wstać (wisi wtedy w procedurze POST na kodzie B2), wtedy trzeba sflashować ją dobrym BIOS-em.
... większość pamięci pracuje stabilnie z TRRD = 5 w całym zakresie częstotliwości, zmiana TFAW i T32AW na 0 jest bezpieczna i wszystkie karty, które miałem do tej pory, je akceptują
Jeśli chodzi o pewne i bezpieczne ustawienia, to większość pamięci pracuje stabilnie z TRRD = 5 w całym zakresie częstotliwości, zmiana TFAW i T32AW na 0 jest bezpieczna i wszystkie karty, które miałem do tej pory, je akceptują. Jeżeli chodzi o pozostałe timingi, to nie ma tutaj reguły – niestety co karta (BIOS), to wartości timingów różnią się dość znacznie, nawet jeśli zastosowane pamięci są takie same, i próba ustalenia jedynego słusznego zestawu kończy się czarnym ekranem w trakcie POST-u lub freezem pod obciążeniem.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja