Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

Nareszcie dotarliśmy do obiecywanej trzeciej części serii o miningu. W poprzednich częściach omówiłem sytuację na rynku wraz z teoretycznym wstępem oraz zrobiłem porównanie dostępnego na rynku sprzętu podczas kopania dwóch najpopularniejszych walut (algorytmów). W tej części zajmiemy się optymalizacją osiąganych wyników i spróbuję przedstawić różne sposoby wykręcenia dodatkowej mocy obliczeniowej z naszych GPU. Z racji ograniczonych możliwości modyfikacji kart NVidii, będziemy limitowani w ich przypadku tylko do opcji dostępnych w sterowniku. W przypadku AMD sytuacja jest o wiele ciekawsza - w grę wchodzi modyfikacja BIOS-u karty o wartości bazowe zegarów, wielkości pobieranej energii, jak również modyfikacja timingów (opóźnień) pamięci. Ostatnim etapem modyfikacji, dostępnym tylko dla Polarisów, będzie przygotowanie własnego zestawu timingów przy wykorzystaniu autorskiego programu Memory Strap Editor.

W tej części zajmiemy się optymalizacją osiąganych wyników i spróbuję przedstawić różne sposoby wykręcenia dodatkowej mocy obliczeniowej z naszych GPU

Tak przygotowane karty zostaną porównane z poprzednimi benchmarkami i sprawdzimy, ile da się wycisnąć więcej z posiadanych kart. Oczywiście wszelkie tego typu modyfikacje należą do kategorii inwazyjnych i w większości przypadków skutkują utratą gwarancji, dlatego takie eksperymenty podejmujecie, Drodzy Czytelnicy, na własną odpowiedzialność. Dobrze jest przed akcją zrobić kopię zapasową BIOS-u przy użyciu np. GPU-Z lub AtiWinflash; najbezpieczniej będzie, jeśli karta dodatkowo posiada układ dual BIOS, bo w przypadku problemu można przełączyć się na zapasowy BIOS i przeprowadzić operację hot flash. Z tego powodu pokrótce opiszę proces flashowania BIOS-u GPU tutaj, na samym początku artykułu, żeby uniknąć niedomówień związanych z tą operacją.

Ściągnięcie BIOS-u jest proste – otwieramy GPU-Z lub ATiWinFlasha, wybieramy kartę i wybieramy opcję Save:

Flashowanie jest równie proste:

 1. Otwieramy ATiWinFlasha:

 2. Wybieramy kartę – jeżeli wykonujemy tą procedurę jako ratunkową po sflashowaniu karty BIOS-em, który spowodował jej awarię, potrzebna będzie druga, inna karta (kompletnie inny model, żeby mieć pewność odnośnie podejmowanych kroków) – karta pomocnicza ląduje w głównym slocie PCI-E x16, a karta ratowana w innym.
 3. Wczytujemy BIOS przez Load Image.
 4. Jeżeli BIOSy pasują (nie ma żadnego ostrzeżenia), wciskamy przycisk Program – proces zapisu z reguły trwa 30-60 sekund, w tym czasie komputer może nie odpowiadać.
 5. Po zakończeniu procesu wyświetli się komunikat „VBIOS programmed successfully” i pytanie o reboot – bez restartu nowy BIOS nie zostanie wczytany.

Hot flash w przypadku kart z dual BIOS działa w sposób następujący:

 1. Bootujemy komputer na „dobrym” BIOS-ie – wyboru dokonujemy przy użyciu przełącznika na PCB karty.
 2. Po załadowaniu systemu odpalamy ATiWinFlasha.
 3. Wybieramy kartę.
 4. Zapisujemy BIOS przy użyciu przycisku Save.
 5. Ważne – przełączamy BIOS na karcie przy włączonym komputerze; należy przy tym zachować uwagę, żeby nie spowodować zwarcia elementów na karcie, w tym celu należy użyć czegoś nieprzewodzącego prądu, np. wykałaczki albo patyczka do lodów, zalecamy też, żeby wysuszyć dłonie.
 6. Wczytujemy BIOS zapisany w kroku 4 (alternatywnie można też użyć domyślnego, jeżeli tylko mamy zapisaną gdzieś jego kopię).
 7. Wybieramy Program i czekamy na zakończenie programowania BIOS-u.
 8. Po zakończeniu i restarcie komputera obydwa BIOS-y powinny być sprawne.

Wszystkie te operacje są dość proste, ale z racji tego, że prowadzą do modyfikacji układów sterowania sprzętem, z reguły skutkują utratą gwarancji. Część producentów odrzuca roszczenia gwarancyjne w przypadku flashowania autorskimi BIOS-ami, dlatego zalecam ostrożność w postępowaniu, a wszelkie tego typu akcje wykonujecie, Drodzy Czytelnicy, na własną rękę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku zastosowania się do informacji zawartych w artykule.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining kryptowalut - część 3/4 - optymalizacja

 0