Top 10 – gry roku 2020

Top 10 – gry roku 2020

Top 10 – gry roku 2020

Zwyczajowo styczeń jest miesiącem podsumowań. W branży gier najważniejszym plebiscytem jest wybór gry roku. I mimo pandemicznego powietrza, wybitnych kandydatów do sięgnięcia po najwyższe laury w tej kategorii zdecydowanie nie zabrakło. To był rok wielkich zmian, przede wszystkim generacji konsol. PS4 i Xbox One w końcu doczekały się swych następców. Na rynku PC nastąpiło także potężne tąpnięcie dzięki nowej generacji kart NVIDII. A w tym wszystkim najlepiej sprzedawało się oczywiście Nintendo Switch. Smaków i kolorów w tematyce sprzętu zatem nie zabrakło - wśród czołowych gier rywalizacja także była ogromna. Mieliśmy wielkie remake'i, kontynuacje i gry zupełnie nowe. Wcale nie rządziły otwarte światy, a strzelanie ustąpiło miejsca pozycjom skupionym na innych mechanikach. Nie będziemy was jednak dłużej trzymać w napięciu, przed wami lista dziesięciu najlepszych gier 2020 roku:

 

10. Ori and the Will of the Wisps

To paradoks jak łatwo przegapić grę tak piękną. Tematyka metroidvanii była eksploatowana przez wiele wybitnych produkcji na tej generacji (np. Hollow Knight, Dead Cells, Axiom Verge), jednak Ori udało się uzyskać najlepszy kompromis między trzymaniem tempa a błądzeniem po świecie. Ori and the Will of the Wisps to przykład kontynuacji, która brzmi jeszcze lepiej i wyciska jeszcze więcej detali z ekranu; jest tak soczysta, że bardziej już nie można. Każdy, kto ma w sobie miłość do głębokich, wyzywających, zręcznościówek musi mieć ten tytuł na swej liście. Dla estetów to w ogóle wirtualne spełnienie marzeń. Tylko niektóre gry potrafią być tak piękne, że braknie słów i, że... czasami trudno zorientować się co wyprawia się na ekranie. To prawdziwy wizualny cud, który trafniej przyrównać do animacji Disneya czy Ghibli niż do innych gier.

 

9. Tony Hawk's Pro Skater 1+2

O takiej kolekcji mogliśmy do niedawna tylko pomarzyć. Dwie kultowe części arcade'owego śmigania na deskorolce, wrzucone w oprawę godną dzisiejszych czasów, pokazują jednak, że koncept serii wcale się nie zestarzał przez ostatnie dwie dekady. Tony Hawk's Pro Skater to po prostu wybitnie dobra gra, będąca na styku gry sportowej i zręcznościówki. Palce muszą ogarnąć przy niej niesamowite kombinacje, a reakcja na wydarzenia na ekranie musi być szybsza niż mrugnięcie okiem. Wspaniale zobaczyć dwa klasyki odtworzone z tak wielkim wyczuciem i stylem. Dodano tu bowiem całkiem sporo nowości, ale samo serce rozgrywki pozostawiono w niemal nienaruszonym stanie. Łatwość, z jaką wkracza się w THPS 1+2 sprawia jednak, że to produkcja tak samo dla nowych graczy, jak i dla weteranów oryginałów. To wielka sztuka w taki sposób przypomnieć produkcje, które zdążyły obrosnąć taką legendą.

Nasza recenzja

 

8. Crusader Kings 3

Strategie mają często pod górkę w tego typu zestawieniach. Nie są tak widowiskowe, trudno umieścić w nich sceny wspominane przez lata i z zasady są gatunkiem, który ewoluuję bardzo powoli. Crusader Kings 3 ma jednak w sobie coś, czym przykrywa konkurencję: rozmach. To jak wiele czynników gra bierze pod uwagę i jak fantastyczne scenariusze potrafi opowiadać na poczekaniu, robi z niej mistrza świata swej kategorii. A dodajmy do tego samo to jak dobrze się w nią gra, jak zatapia się w kolejnych opcjach i obserwuje owoce bałaganu, jaki z premedytacją można stworzyć kilkoma decyzjami. Może to trochę dziwne porównanie, ale mamy tu strategiczne Simsy, w których równie dużo frajdy co gra na serio, otrzymujemy poprzez sprawdzanie działania algorytmów i doprowadzanie do sytuacji, których nie oferuje żadna inna gra. Fani dworskich intryg i rozbuchanych scenariuszy muszą kupować odpowiedzialnie, bo stracą cały swój wolny czas.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Top 10 – gry roku 2020

 0