Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

Steam Deck Pierwsza Konfiguracja: Krzywa wentylatora

Przed przystąpieniem do tego etapu powinniśmy sobie zadać pytanie, co jest dla nas priorytetem: czy wolimy, aby nasz Steam Deck był cichszy czy chłodniejszy? Niestety nie ma idealnego kompromisu, możemy mieć tylko jedno albo drugie i zaraz po krótce postaram się wam wytłumaczyć, dlaczego tak jest.

Valve do produkcji swoich konsol pozyskuje wentylatory turbinowe od dwóch różnych producentów. Jednym z nich jest znana na całym świecie marka Delta Electronics a drugim znacznie mniej popularna Huanying. Bazując tylko na tej informacji, zdawać by się mogło, że to Delta powinna być zdecydowanym faworytem w tym zestawieniu, jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Oba wentylatory mają mniej więcej te same parametry, aczkolwiek dla wyższych wartości RPM (obrotów na minutę) to właśnie Delta zdaje się być głośniejsza. Dzieje się tak, ponieważ wentylator ten wydaje z siebie wysokotonowy szum, który potrafi być irytujący. I chociaż wartość generowanego hałasu w decybelach jest mniej więcej na tym samym poziomie, to wysokie tony są postrzegane przez ludzki mózg jako bardziej donośne. Stąd też Huanying ze swoim niskotonowym szumem nie wydaje się być tak irytujący jak Delta.

Z tego względu Valve było zmuszone wprowadzić poprawki do swojego oprogramowania, które zmieniły oryginalną krzywą wentylatorów, tak aby faworyzowała ciszę ponad niższe temperatury rdzenia APU. Zatem jeśli tak samo jak ja w tej hardwareowej loterii trafiliście na Deltę, to nowa krzywa wentylatora może się dla was okazać zbawienna. A więc jak ją włączyć?

W tym celu musimy udać się do menu ustawień. Zrobimy to oczywiście klikając w fizyczny przycisk “Steam” i wybierając opcję “Ustawienia”. Następnie odszukujemy zakładkę System i scrollujemy aż na sam dół aż ujrzymy kategorię “Zaawansowane”. Klikamy w suwak obok “Włącz zaktualizowaną kontrolę wentylatora” i gotowe. Od teraz nasz Steam Deck powinien być zdecydowanie cichszy kosztem nieco wyższych temperatur.

Jeżeli jednak wolicie zrobić wszystko po swojemu, to polecam zainteresować się pluginem dla “Decky Loader” (o tym oprogramowaniu opowiem wam w dalszej części mojego materiału) o nazwie “Fantastic” pozwalającym na kontrolę krzywej wentylatora według własnych upodobań.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

 0