Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

Przydatne aplikacje

EmuDeck - to must have każdego fana retro gier. Dzięki EmuDeck jesteśmy w stanie w łatwy sposób zainstalować szeroką gamę emulatorów takich jak Yuzu, RPCS3, Dolphin, Cemu, Xenia itp. a także dodatkowe pluginy dla Decky Loader stworzone z myślą o EmuDeck pozwalające otrzymywać osiągnięcia z retro gierek, używać wbudowany w Steam Deck żyroskop, przechowywać backupy zapisów gier w chmurze i nie tylko. Wspomniana aplikacja to świetna alternatywa dla systemu operacyjnego Batocera stworzonego na Linuxie jako platformy do emulacji gier.

NonSteamLaunchers-On-Steam-Deck - dzięki temu skryptowi możecie zapomnieć o traceniu czasu na ręczne dodawanie launcherów należących do innych platform z grami i irytowaniu się, dlaczego coś nie działa. Od teraz wystarczy wybrać, które aplikacje chcemy wgrać na naszego Steam Decka i dodać do Steam, a program zrobi wszystko za nas. A nam pozostaje tylko zalogować się do swoich kont i rozpocząć pobieranie ulubionych gier.

Heroic Games Launcher - Kolejnym świetnym launcherem dla systemu Steam OS jest program Heroic Games Launcher, który przede wszystkim oferuje nam możliwość przeniesienia na naszego Steam Decka gier z oficjalnie niewspieranych platform wydawniczych gier, czyli polskiego GOG oraz Epic Games. Jego instalacja i konfiguracja są banalnie proste, wystarczy zainstalować flatpak ze "Discover" i po upływie kilku chwil możemy rozpocząć proces logowania się na konkurencyjne dla Steam platformy i instalacji swoich ulubionych tytułów.

Brave/Firefox + Pluginy (uBlock Origin, Sponsor Block, Rurn of YouTube dislike, Fast Forward etc.) - Dobra przeglądarka to podstawa na Steam Decku, jako że zapewne spora część z nas będzie chciała wykorzystywać swojego Steam Decka do przeglądania serwisów streamingowych. A niestety tak się składa, że większość z tych najpopularniejszych mediów nie posiada swojej dedykowanej apki dla systemu Steam OS. Na szczęście z pomocą prostej komendy oraz odpowiedniej przeglądarki jesteśmy w stanie zrekompensować sobie tę stratę. Przykładowo wgranie  kilku ze wspomnianych wyżej pluginów wystarczy, abyśmy mieli identyczne wrażenia z użytkowania YT jak przy YouTube Revanced. A jeślli komuś brakuje Xbox Gamepassa, to na to również znajdzie się sposób. Jak się za to zabrać? Wystarczy dodać aplikację przeglądarki do Steam, a następnie udać się do "właściwości" programu i tam w opcjach uruchamiania wprowadzić następujący skrypt (oczywiście pamiętając przy tym o zmianie nazwy strony, do której chcemy zostać przeniesieni przy rozruchu apki. Część właściwa skryptu, którą należy skopiować, została oznaczona na niebiesko-czerwono. Reszta skryptu to domyślne wartości jakie znajdziecie w opcjach uruchamiania, które uzupełniają się samoczynnie po dodaniu aplikacji przeglądarki do Steam):

"run" "--branch=stable" "--arch=x86_64" "--command=brave" "--file-forwarding" "com.brave.Browser" "@@u" "@@" --window-size=1024,640 --force-device-scale-factor=1.25 --device-scale-factor=1.25  --kiosk "https://twoja-strona.pl"

Podsumowanie

No i to by chyba było na tyle, jeżeli udało wam się dobrnąć do końca tego poradnika, zapewne macie już wiedzę na temat wszystkich najistotniejszych detali związanych z pierwszą konfiguracją waszego Steam Decka. Jeżeli spodobała się wam taka mała odskocznia od prowadzenia przeze mnie tematu peryferii, to mam dla was dobrą wiadomość... to dopiero początek całej serii artykułów na temat tej niewielkiej konsoli z ogromnym potencjałem. Zapraszam również do podzielenia się swoją opinią w komentarzu, chętnie odpowiem na wasze nurtujące pytania, jak też przyjmę konstruktywną krytykę. To co chcielibyście zobaczyć w następnym artykule? Felieton dotyczący emulacji i oprogramowania z nią związanego? A może poradnik z wgrywania i optymalizacji systemu Windows na Steam Decka? Z tego miejsca żegnam się z wami i czekam na wasze propozycje oraz opinie w komentarzach. Do zobaczenia!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chcesz kupić Steam Deck? O tym musisz wiedzieć. Poradnik i optymalizacja konsoli Valve

 0