Na rynku znaleźć można już naprawdę pokaźną kolekcję laptopów z grafikami w wersji Max-Q i to zarówno skierowanych do bardziej, jak i mniej wymagających użytkowników. Co więcej, ich producenci zdają się oferować modele o typowo gamingowym charakterze, ale też bardziej biznesowe notebooki z opcją grania w tytuły, których nie pociągną zwykłe zintegrowane karty. Do tych ostatnich niewątpliwie należą warianty wyposażone w najsłabsze Pascale, czyli GeForce GTX 1050 i 1050 Ti. W popularnym sklepie X-Kom znajdziemy szeroką ofertę laptopów Max-Q i postanowiliśmy dokonać szybkiego przeglądu notebooków z każdą kartą graficzną wspierającą to rozwiązanie.
Lenovo Yoga 730 - GeForce GTX 1050 Max-Q
Max-Q jest na tyle elastyczne, że pozwala wykorzystywać karty graficzne NVIDII nawet w urządzeniach typu 2w1. Do takich należy właśnie Lenovo Yoga 730, czyli sprzęt wyróżniający się elegancką konstrukcją wykonaną z aluminium, cienkimi ramkami wokół ekranu, bardzo dużą mobilnością i funkcjonalnością oraz wysoką wydajnością, jak na tej klasy urządzenie. Znajdziemy tu bowiem procesor Intel Core i5 8. generacji, szybki dysk SSD, 8 do 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz grafikę GeForce GTX 1050 w wersji Max-Q, co pozwoli bawić się nawet w nowsze tytuły (choć raczej nie na najwyższych ustawieniach graficznych). Do tego dochodzi dotykowy ekran z obsługą rysika oraz możliwość pracy w kilku trybach - tradycyjnego laptopa, tabletu, prezentacji czy namiotu, a to wszystko w urządzeniu mierzącym tylko 17,1 mm grubości.
Dell XPS 15 - GeForce GTX 1050 Ti Max-Q
Kolejnemu modelowi również bliżej do klasycznego ultrabooka niż gamingowego laptopa, ponieważ mowa tu o uznanym notebooku Dell XPS 15, który doczekał się wariantu z kartą graficzną GeForce GTX 1050 Ti Max-Q. Sprzęt praktycznie wyznacza standardy w klasie biznesowych notebooków, a na szczególną uwagę zasługuje tu m.in. niezwykle stylowy design, na który składają się obudowa wycięta z jednego bloku aluminium czy konstrukcja mierząca zaledwie 17 mm grubości o masie 1,8 kg. Jeśli dołożymy do tego wyświetlacz InfinityEdge z obramowaniem mierzącym zaledwie 5,7 mm grubości, dzięki czemu pomimo 15,6-calowego ekranu laptop przypomina rozmiarem 14-calowe konstrukcje, to otrzymamy jeden z najbardziej kompaktowych i najładniejszych notebooków w swojej klasie i to zo opcją grania nie tylko w najmniej wymagające tytuły, ale i produkcje AAA.
Dell Inspiron G5 - GeForce GTX 1060 Max-Q
Kolejny laptop to także produkt popularnego amerykańskiego koncernu, ale tym razem mówimy już o typowo gamingowym laptopie (choć ten oczywiście sprawdzi się dobrze również w innych zastosowaniach). Dell Inspiron G5 nie jest może tak smukłą konstrukcją jak najcieńsze notebooki Max-Q, ponieważ jego obudowa mierzy 25 mm, ale to wciąż wartość, która jeszcze do niedawna była raczej niespotykana w modelach dla graczy. Poza tym producent zadbał o skuteczny system chłodzenia (warto zwrócić uwagę na ogromne otwory wentylacyjne), a znajdziemy tu także dobrej klasy klawiaturę oraz kartę sieciową Gigabit Ethernet Killer Networking z obsługą WLAN 2x2, co umożliwia nawiązywanie szybkich połączeń Wi-Fi 802.11ac o dużym zasięgu. Oprogramowanie SmartByte traktuje grafikę priorytetowo w stosunku do innej zawartości, usprawniając przesyłanie strumieniowe bez buforowania. Za wydajność w grach odpowiadają zaś procesor Intel Core 8. generacji oraz grafika GeForce GTX 1060 Max-Q. Ta pozwala na płynną rozgrywkę na wysokich detalach w takich grach jak Wiedźmin 3 (54-66 kl./s), FIFA 18 (101-123 kl./s) czy Battlefield 1 (66-80 kl./s). Dużą zaletą tego modelu jest również przystępna cena, ponieważ podstawowa konfiguracja z GTX 1060 na pokładzie wyceniona została już na 4800 zł.
MSI GS65 - GeForce GTX 1070 Max-Q
MSI GS65 Stealth Thin 8RF to swoiste połączenie wydajnego gamingowego notebooka z ultrabookiem i choć za ten nietypowy mezalians trzeba sporo zapłacić, to jednak zyskujemy sprzęt, który poradzi sobie z najbardziej wymagającymi grami, a przy tym prezentuje się niezwykle elegancko. Poza tym urządzenie jest niezwykle mobilne, ponieważ waży tylko 1,88 kg i mierzy zaledwie 17,9 mm grubości, więc nie będzie stanowiło dla nas większego obciążenia, gdy zechcemy zabrać je na uczelnię czy do szkoły Solidna 15,6-calowa matryca Full HD IPS o odświeżaniu 144 Hz, wydajny 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7-8750H, szybki dysk SSD, 16 GB pamięci RAM oraz karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1070 w niskonapięciowym wariancie Max-Q to specyfikacja, jaką poszczycić mogą się high-endowe maszyny do gier. Co więcej, zastosowana tu grafika pozwala na osiągi przewyższające desktopy z podkręconym akceleratorem GeForce GTX 1060 6 GB na pokładzie.
Dell Alienware 15 - GeForce GTX 1080 Max-Q
Dell Alienware 15 to absolutnie topowa propozycja dla najbardziej wymagających graczy, którzy hołubią hasłu „nie bierzemy jeńców”. Otrzymujemy tu najwyższej klasy materiały, w tym stop magnezu, który gwarantuje sztywność konstrukcji, miedź umożliwiającą optymalne zarządzanie temperaturą, zapewniając maksymalną wydajność oraz stalowe wzmocnienie. A co powiecie na 15,6-calowy panel 4K z obsługą G-Sync? I do tego 6-rdzeniowy procesor Intel Core i9, 32 GB pamięci RAM DDR4, 1 TB dysk SSD + 1 TB HDD oraz oczywiście kartę graficzną GeForce GTX 1080 Max-Q? Ta gwarantuje topowe osiągi w grach na maksymalnych ustawieniach czy nawet zabawę w 4K. Całości dopełniają świetna podświetlana (RGB) klawiatura Alienware TactX, pojemna bateria 99 Wh, karta sieciowa Killer DoubleShot Pro i system oświetlenia AlienFX. Dell Alienware 15 to ścisła czołówka rynku gamingowych laptopów, więc zachowanie mobilności tego urządzenia, które mierzy niewiele ponad 25 mm grubości, tym bardziej imponuje.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Czym dokładnie jest Max-Q i jak wpłynęło na współczesne laptopy