3) Dobór odpowiedniego procesora (CPU na naklejce)
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać że to niemalże najważniejszy komponent każdego komputera. To od niego w znacznym stopniu zależy wydajność komputera, ilość wydzielanego ciepła i kultura pracy laptopa.
A co z konkretnymi liniami procesorów?
Przeglądanie internetu, komunikatory, prace biurowe
Jeśli laptop którego chcemy kupić będzie używany tylko do przeglądania Internetu, komunikatorów, oglądania filmów i rozmaitych prac biurowych wystarczającym procesorem będzie Intel Atom, AMD E2, Intel Celeron lub Intel Pentium (w kolejności od najsłabszego do najlepszego). Wszystkie te jednostki są dwurdzeniowe i dwuwątkowe. Cechują się one niskim poborem energii elektrycznej - więc o mocne nagrzewanie laptopa raczej nie musimy się martwić. Natomiast z głośnością chłodzenia różnie bywa - producenci różnie podchodzą do tematu. Możemy trafić na model z wysokoobrotowym "bzyczkiem" przy którym ciężko będzie zebrać myśli. Jeśli chodzi o moc obliczeniową - w przypadku AMD E2 oraz Atoma jest jej absolutnie na styk, nawet przy przeglądaniu Internetu. W przypadku Celerona / Pentiuma jest już znacznie lepiej - ale i tak wymagający użytkownicy powinni rozejrzeć się za czymś lepszym.
W ofercie Intela występują też czterordzeniowe, ultramobilne Pentiumy N - pomimo większej liczby rdzeni, są one dużo słabsze od modeli w "normalnej" architekturze.
Przeglądanie internetu (dla wymagających użytkowników)
Przeglądanie internetu to dość szerokie pojęcie. Jedna osoba otworzy trzy zakładki i na nich będzie operować, a druga kilka okien po kilkanaście zakładek i na dodatek nie będzie ich w ogóle wyłączać. Nieaktywne zakładki zwykle nie obciążają procesora - ale może i tak się zdarzyć w przypadku niektórych przeglądarek. Wtedy dobrze jest mieć procesor czterowątkowy. Takimi procesorami są Core i3 oraz Core i5. Procesory te różnią się "tylko" taktowaniem - a dodatkowo Core i5 ma Turbo Boost którego nie ma Core i3. Ta z pozoru niewiele wnosząca zmiana ma jednak spory wpływ na wydajność procesora w momencie gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń - dzięki czemu Core i5 może być nawet 60% szybszy w pewnych zastosowaniach. Oba te procesory nie pobierają zbyt dużo energii, laptopy zbudowane w oparciu o nie są z reguły ciche i chłodne - i mogą pracować nawet 5-6 godzin bez podłączania do ładowarki. To niezły wynik.
W najnowszej serii procesorów Intela. tj. szóstej generacji, znajdziemy też czterordzeniowe układy i5. Są one oznaczone poprzez sufiks HQ.
Istnieje też seria niskonapięciowych procesorów Core M. Są to wydajne procesory o niskim taktowaniu bazowym i wysokiej częstotliwości Turbo Boost. Pobierają one bardzo mało energii elektrycznej (zwykle poniżej 3W) i występują w laptopach które potrafią na akumulatorze wytrzymać nawet więcej niż 10 godzin. Ich wadą jest jednak cena - same w sobie są drogie, i dlatego występują raczej tylko w również drogich laptopach biznesowych. Można by napisać "klasa 5000+".
Obróbka grafiki 3D, filmów, gry
Obróbka grafiki, filmów i gry to najbardziej wymagające zastosowania, i tutaj wskazany jest już zakup komputera z czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem Core i7. Występuje on głównie w komputerach z góry przeznaczonych do gier, z mocnymi kartami graficznymi i dużymi ekranami. Procesor ten ma bardzo dobrą wydajność - niewiele niższą niż wersje przeznaczone dla komputerów biurkowych. Pobiera jednak spore ilości energii elektrycznej - i trzeba liczyć się z tym że kultura pracy wielu modeli laptopów nie będzie stała na najwyższym poziomie. W szczególności tych których producenci za wszelką cenę będą chcieli pokazać że da się taki procesor zamknąć w cienkiej i smukłej obudowie o grubości poniżej 3 centymetrów. Taki laptop z pewnością będzie po dłuższej pracy mocno ciepły, i nie ma co liczyć na pracę wentylatora. Jeśli decydujemy się na mocnego laptopa do wymagających prac najlepiej wybrać model z ekranem o przekątnej 17,3" lub większej i grubą dolną obudową (grubszą niż 3 cm).
Uwaga: Core i7 pozbawiony literki "Q" w nazwie jest wyposażony w dwa rdzenie i cztery wątki, a od Core i5 odróżnia go jedynie większa o 1 MB ilość pamięci podręcznej.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku