Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

3) Dobór odpowiedniego procesora (CPU na naklejce)

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać że to niemalże najważniejszy komponent każdego komputera. To od niego w znacznym stopniu zależy wydajność komputera, ilość wydzielanego ciepła i kultura pracy laptopa.

A co z konkretnymi liniami procesorów?

Przeglądanie internetu, komunikatory, prace biurowe

Jeśli laptop którego chcemy kupić będzie używany tylko do przeglądania Internetu, komunikatorów, oglądania filmów i rozmaitych prac biurowych wystarczającym procesorem będzie Intel Atom, AMD E2, Intel Celeron lub Intel Pentium (w kolejności od najsłabszego do najlepszego). Wszystkie te jednostki są dwurdzeniowe i dwuwątkowe. Cechują się one niskim poborem energii elektrycznej - więc o mocne nagrzewanie laptopa raczej nie musimy się martwić. Natomiast z głośnością chłodzenia różnie bywa - producenci różnie podchodzą do tematu. Możemy trafić na model z wysokoobrotowym "bzyczkiem" przy którym ciężko będzie zebrać myśli. Jeśli chodzi o moc obliczeniową - w przypadku AMD E2 oraz Atoma jest jej absolutnie na styk, nawet przy przeglądaniu Internetu. W przypadku Celerona / Pentiuma jest już znacznie lepiej - ale i tak wymagający użytkownicy powinni rozejrzeć się za czymś lepszym.

W ofercie Intela występują też czterordzeniowe, ultramobilne Pentiumy N - pomimo większej liczby rdzeni, są one dużo słabsze od modeli w "normalnej" architekturze.

Przeglądanie internetu (dla wymagających użytkowników)

Przeglądanie internetu to dość szerokie pojęcie. Jedna osoba otworzy trzy zakładki i na nich będzie operować, a druga kilka okien po kilkanaście zakładek i na dodatek nie będzie ich w ogóle wyłączać. Nieaktywne zakładki zwykle nie obciążają procesora - ale może i tak się zdarzyć w przypadku niektórych przeglądarek. Wtedy dobrze jest mieć procesor czterowątkowy. Takimi procesorami są Core i3 oraz Core i5. Procesory te różnią się "tylko" taktowaniem - a dodatkowo Core i5 ma Turbo Boost którego nie ma Core i3. Ta z pozoru niewiele wnosząca zmiana ma jednak spory wpływ na wydajność procesora w momencie gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń - dzięki czemu Core i5 może być nawet 60% szybszy w pewnych zastosowaniach. Oba te procesory nie pobierają zbyt dużo energii, laptopy zbudowane w oparciu o nie są z reguły ciche i chłodne - i mogą pracować nawet 5-6 godzin bez podłączania do ładowarki. To niezły wynik.

W najnowszej serii procesorów Intela. tj. szóstej generacji, znajdziemy też czterordzeniowe układy i5. Są one oznaczone poprzez sufiks HQ.

Istnieje też seria niskonapięciowych procesorów Core M. Są to wydajne procesory o niskim taktowaniu bazowym i  wysokiej częstotliwości Turbo Boost. Pobierają one bardzo mało energii elektrycznej (zwykle poniżej 3W) i występują w laptopach które potrafią na akumulatorze wytrzymać nawet więcej niż 10 godzin. Ich wadą jest jednak cena - same w sobie są drogie, i dlatego występują raczej tylko w również drogich laptopach biznesowych. Można by napisać "klasa 5000+".

Obróbka grafiki 3D, filmów, gry

Obróbka grafiki, filmów i gry to najbardziej wymagające zastosowania, i tutaj wskazany jest już zakup komputera z czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem Core i7. Występuje on głównie w komputerach z góry przeznaczonych do gier, z mocnymi kartami graficznymi i dużymi ekranami. Procesor ten ma bardzo dobrą wydajność - niewiele niższą niż wersje przeznaczone dla komputerów biurkowych. Pobiera jednak spore ilości energii elektrycznej - i trzeba liczyć się z tym że kultura pracy wielu modeli laptopów nie będzie stała na najwyższym poziomie. W szczególności tych których producenci za wszelką cenę będą chcieli pokazać że da się taki procesor zamknąć w cienkiej i smukłej obudowie o grubości poniżej 3 centymetrów. Taki laptop z pewnością będzie po dłuższej pracy mocno ciepły, i nie ma co liczyć na pracę wentylatora. Jeśli decydujemy się na mocnego laptopa do wymagających prac najlepiej wybrać model z ekranem o przekątnej 17,3" lub większej i grubą dolną obudową (grubszą niż 3 cm).

Uwaga: Core i7 pozbawiony literki "Q" w nazwie jest wyposażony w dwa rdzenie i cztery wątki, a od Core i5 odróżnia go jedynie większa o 1 MB ilość pamięci podręcznej.

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...