Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

Jak wybrać dobrego laptopa? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z Was kiedy stare urządzenie głośno warczy, straciło wydajność i chęć do życia - czy też całkiem się zepsuło. Modeli na rynku jest cała masa - różnią się szeregiem detali, które w późniejszych okresach użytkowania mogą przerodzić się w sprawy najwyższej wagi. Jak dobrać sprzęt żeby po roku użytkowania nie był już tylko maszyną do pisania albo przegrzewającą się kupą plastiku? Postaram się udzielić kilku(nastu) ciekawych rad.

 

1) Wygląd, jakość wykonania, konstrukcja

Będąc w markecie z elektroniką lub salonie komputerowym z komputerami wystawionymi w gablotkach najczęściej kupujemy wzrokiem – po prostu to co nam się najbardziej podoba. Jednak ani lada z komputerami w „sklepie nie dla idiotów” ani też gablotki w salonach ze sprzętem nie mają nieograniczonej pojemności. Czy występują tam najlepsze na rynku maszyny? Delikatnie mówiąc, niekoniecznie – a bardziej brutalnie... zwykle nie. Bardziej te których producenci lub dystrybutorzy po prostu opłacą tzw. „półkowe”. To oczywiście praktyka w Polsce zakazana, aczkolwiek w praktyce jest bardzo ciężka do udowodnienia i powszechnie stosowana.

Często wybierając maszynę dla siebie musimy korzystać ze zdjęć na stronach producentów lub w mediach. Nie każdy model ma jednak swoje recenzje w internecie, a bywa też tak, że ilustracje na stronie producenta niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością, i nawet nie są zdjęciami – a idealnie wyrenderowanymi modelami przedstawiającymi projekt komputera z programów do grafiki 3D. Rendery ani zdjęcia nie oddadzą też jakości materiałów użytych do produkcji, ani sztywności zawiasów trzymających ekran. Dlatego przed zakupem nowego laptopa warto wybrać się jednak do salonu lub marketu z elektroniką i liczyć na łut szczęścia, że akurat taki model będzie wystawiony na ekspozycję. Możemy wtedy na własne oczy przyjrzeć się kilku aspektom takim jak:

  • materiał z którego wykonana jest zewnętrzna pokrywa ekranu. Najlepszym materiałem będzie tu moim zdaniem szczotkowane aluminium, ale nie zawsze jest to możliwe – zwłaszcza w przypadku niedrogich, podstawowych modeli.

Plastik nie jest najgorszą opcją, ale dobrze by było gdyby nie był on błyszczący. Takie komputery bardzo łatwo się palcują i brudzą.

  • materiał którego użyto przy tworzeniu wnętrza. Tutaj jest to kwestia gustu czy wolimy tworzywo gumopodobne czy plastik lub aluminimum. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Aluminimum przez pierwsze parę minut może być po prostu nieprzyjemnie zimne, a po kilku godzinach pracy laptopa nieprzyjemnie ciepłe – w końcu jest świetnym przewodnikiem energii cieplnej. Plastik jest dla odmiany dobrym izolatorem – ale nie jest zbyt przyjemny w dotyku. Zdarza się też, że po pewnym okresie czasu lakier z plastiku zaczyna się wycierać i laptop wygląda po prostu obrzydliwie już po roku-dwóch od zakupu. Jeśli wybieramy tworzywo gumopodobne dobrze sprawdzić czy nie zostają na nim odciski palców i okruszki po jedzeniu – a jeśli zostają to czy da się je łatwo zmyć. Nie jest to wcale takie oczywiste.

  • wielkość płytki dotykowej, jego rozmieszczenie względem klawiatury oraz same przyciski. W wielu przyciski chodzą topornie, głośno, irytująco – co może się nie spodobać osobom nie korzystającym z myszek. Nie każdemu przypadnie też do gustu przesunięcie touchpada w kierunku lewej strony komputera – bo trzeba odrywać wtedy dłoń by sięgnąć do kursorów. Warto też się zorientować czy płytka dotykowa ma takie rzeczy jak pasek przewijania – nie w każdym komputerze działa on idealnie. Obecnie w wielu maszynach płytka dotykowa obsługuje też multitouch działający podobnie jak w smartfonach. Tym także warto się zainteresować, by potem mieć możliwość powiększania lub pomniejszania ekranu przez „uszczypnięcie” i przełączania zadań w systemie za pomocą touchpada. Mała rzecz, a cieszy jeśli tylko nauczymy się z tego właściwie korzystać.

  • warto też sprawdzić czy klawiatura komputera nie ugina się gdy naciskamy klawisze (blisko środka).

  • należy także przyjrzeć się zawiasom na których trzyma się ekran. Najważniejszą sprawą jest to, by stawiały dość duży opór przy otwieraniu i zamykaniu klapy. To uchroni nas przed mimowolnym opadaniem ekranu po dłuższym użytkowaniu podczas trzymania komputera na kolanach, np. podczas jazdy samochodem czy autobusem. Kolejną istotną sprawą jest sprawdzenie sztywności zawiasów w klapie z samym ekranem. Można tego dokonać dokładnie obserwując klapę od boku podczas otwierania – czy się wygina, czy pozostaje idealnie sztywna. W przypadku ultrabooków uginanie się jest dość częste – i szczególnie w tym wypadku należy zwrócić na to szczególną uwagę.  Jeśli wygięcie jest znaczne to po dłuższym czasie użytkowania plastikowa obudowa ekranu może zacząć pękać. Tak jak przykładowym zdjęciu.
  • konstrukcja chłodzenia także będzie bardzo ważna. Nawet jeśli nie od razu, to po dłuższym czasie użytkowania sprzętu. Oczywiście nikt nam w sklepie nie pozwoli rozebrać komputera - i zwykle musimy szukać takich informacji w internecie. Jednak jeśli model który chcemy wybrać jest wyposażony w dodatkową kartą graficzną do gier, to musi mieć co najmniej dwa otwory wydmuchujące gorące powietrze na zewnątrz (więc i dwa wentylatory w środku). Jeśli ma jeden, odpuśćmy sobie taki model, po pewnym czasie użytkowania będzie się przegrzewał - i będzie wymagał częstego czyszczenia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

 0