Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku

5) Pojemność i wydajność dysku twardego i/lub SSD (Storage/HDD na naklejce)

W przypadku gdy nowy laptop ma być tylko naszym komputerem na wyjazdy, i mamy jeszcze w domu inny powinien wystarczyć nam dysk o pojemności 320 GB.

Gdy laptop ma być naszym jedynym komputerem warto jednak szukać modeli z dyskami twardymi o dużych pojemnościach – od 1 TB wzwyż. Większa pojemność nie oznacza tylko tego że zmieścimy na taki dysk więcej swoich danych – w zdecydowanej większości przypadków bardziej pojemne dyski twarde są także zauważalnie szybsze.

Jeśli chcemy by nasz komputer uruchamiał się błyskawicznie warto zainteresować się także dyskiem półprzewodnikowym SSD. Dyski takie cechują się nawet kilkukrotnie szybszym działaniem (uruchamianie systemu, aplikacji, gier) i znacznie mniejszą pojemnością od tradycyjnych dysków twardych (rozpatrując dyski w podobnej cenie). Z uwagi na to, że większość laptopów ma tylko jedno miejsce na dysk twardy często trzeba wybierać między pojemnością a szybkością. Są jednak modele które mają na pokładzie zainstalowane obydwa dyski (np. SSD 128 GB oraz HDD 1 TB) – i takie rozwiązanie jest idealne, choć z pewnością portfel na tym nieco ucierpi. Nieprzekonanych do szybkości SSD zachęcam do obejrzenia filmików przedstawiającego czas uruchamiania systemu oraz różnych aplikacji tego samego komputera z tradycyjnym dyskiem twardym (HDD) oraz półprzewodnikowym (SSD).

Zobacz: Test dysków SSD o pojemności 120-128 GB

Istnieją także modele z dyskiem hybrydowym typu SSHD – czyli takie starające się łączyć szybkość nośnika SSD z dużą pojemnością dysku twardego. Jeśli nasz budżet nie pozwala na zakup laptopa z nośnikiem SSD lub takiego z dwoma dyskami (SSD i HDD) warto się zainteresować, ponieważ wzrost wydajności w stosunku do normalnego dysku twardego także jest zauważalny.

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...