6) Karta lub karty graficzne zainstalowane w komputerze (Graphics/VGA na naklejce)
Jeżeli nie zależy nam na wydajności grafiki 3D, i komputer ma służyć tylko do korzystania z Internetu i pracy biurowej możemy wybrać model wyposażony jedynie w zintegrowany w procesorze układ graficzny (HD Graphics w przypadku procesorów Atom, Celeron i Pentium, HD Graphics z dopiskiem liczbowym w przypadku procesorów Core i3, Core i5 oraz Core i7) oraz AMD R z dopiskiem liczbowym w przypadku AMD E2, AMD A4, AMD A6, AMD A8, AMD A10 oraz AMD E12.
Jeśli na komputerze mają być uruchamiane gry 3D to trzeba wybrać model z dodatkowym układem graficznym. W najnowszych konstrukcjach dla graczy instaluje się dodatkowy układ graficzny obok tego już zainstalowanego w procesorze. Gdy pracujemy w systemie w aplikacjach biurowych lub oglądamy filmy wykorzystywany jest zintegrowany w procesorze układ graficzny Intel HD Graphics, natomiast gdy uruchamiamy gry lub wymagające aplikacje 3D automatycznie aktywuje się dodatkowy. Dlatego też w większości przypadków komputer z dodatkową kartą graficzną nie pobiera więcej energii z akumulatora niż taki który jej nie ma – i komputera takiego możemy sobie bezkarnie używać w terenie także do mniej wymagających zadań z zadowalającym czasem pracy na zasilaniu bateryjnym.
Jak dopasować układ graficzny do swoich potrzeb i możliwości portfela?
Jest dwóch wiodących producentów: AMD oraz NVIDIA. W przypadku AMD są to układy Radeon z dopiskiem Rx – gdzie x oznacza liczbę kategoryzującą produkt:
- Układy z serii R4 to układy nieznacznie szybsze od zintegrowanego układu graficznego. Są dobrym wyborem jedynie do niewymagających, często starszych gier w których układ Intela sobie nie radzi. Najczęściej są one integrowane w procesorach AMD
- Układy z serii R5 oraz R7 są już znacząco szybsze od zintegrowanych układów Intela, i pozwolą zagrać w znaczną część nowych produkcji w detalach niskich – czasem średnich w przypadku mało wymagających tytułów.
- Seria R9 jest najwyższą dostępną w ofercie AMD. Układy z tej serii umożliwiają uruchamianie najnowszych produkcji w detalach średnich (niższe modele) lub nawet najwyższych (najwyższy model R9 M485X).
W przypadku NVIDII są to układy GeForce z oznaczeniem GT lub GTX + 3 cyfry. Pierwszą wskazówką jest już to pierwsze oznaczenie – układy z oznaczeniem GTX na początku to wydajne procesory graficzne przeznaczone dla wymagających gier – umożliwią one granie w nowe produkcje w detalach co najmniej średnich, a często także wysokich (zależy od konkretnego tytułu). Zaś co do liczb: pierwsza cyfra oznacza generację karty do której układ należy, zaś dwie kolejne reprezentują jej wydajność w obrębie danej generacji. Przykładowo:
GeForce 710M to procesor graficzny siódmej generacji z najniższej półki wydajnościowej – umożliwi grę jedynie w starsze tytuły, w nowszych najprawdopodobniej nie uzyskamy płynności nawet na najniższym poziomie detali
GeForce GTX 960M to procesor graficzny dziewiątej generacji. Da możliwość uruchomienia większości nowych produkcji w średnich detalach grafiki.
GeFoce GTX 1080M jest najwyższym obecnie dostępnym modelem dziesiątej generacji. Pozwoli on rozkoszować się niemalże każdą grą w najwyższych detalach grafiki.
Oczywiście warto też zadbać o to żeby układ graficzny obsługiwał najnowszy zestaw funkcji 3D. Aktualnie jest to DirectX 12 - z tym niemalże każdy układ sobie radzi, ale jeśli trafimy w sklepie na tańszy model laptopa albo kupujemy komputer używany przed zakupem warto to sprawdzić na stronie AMD oraz NVIDII czy dany układ obsługuje zestaw funkcji DirectX 12.
UWAGA: Wydajności mobilnych układów graficznych w żaden sposób nie należy odnosić do kart graficznych stosowanych w komputerach stacjonarnych (tylko seria 10 układów GeForce może być w ten sposób porównywana, wcześniejsze w żadnym wypadku). Każda starsza mobilna karta graficzna jest znacznie wolniejsza od takiej, którą montuje się w komputerze stacjonarnym. Warto o tym pamiętać patrząc na wymagania obecnych gier – bo studia które je tworzą zawsze podają w wymaganiach modele przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Informacji o wymaganiach dla mobilnych kart graficznych najczęściej w ogóle nie znajdziemy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wybrać dobrego laptopa? Poradnik krok po kroku