Jak zbudować dobry komputer do gier - cz.1

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz.1

Jaka obudowa do komputera do gier?

Wyglądem wyrażasz siebie

Zwykliśmy kupować obudowę z resztek naszego budżetu, zresztą tak jak i zasilacz. Oczywiście jest to jak najbardziej mylne podejście. Budując nasz nowy komputer, powinniśmy się zastanowić, czego oczekujemy i na co pozwolą nam nasze zasoby pieniężne. Przede wszystkim mamy XXI wiek i tak naprawdę komputer wyraża nas samych, więc już na samym początku musimy ustalić kierunek designu nowego PC-ta, tzn. czy oprócz wydajności stawiamy na wygląd oraz szkło hartowane z wentylatorami z diodami RGB czy ARGB, jak robi to przykładowo zestaw Actina by HyperX w obudowie SilentiumPC Signum SG1X TG RGB

Komputer złożony z głową może być ozdobą wystroju wnętrza, a nie brzydką i głośną skrzynką.

Jaka obudowa do komputera

  Actina by HyperX kupisz w sklepie  

A może pójdziemy w customowy układ chłodzenia cieczą i do tego dobierzemy obudowę pokroju Lian Li PC-O11 Dynamic jak w zestawie Actina AMD50? Wybór na rynku jest przeogromny i raczej polecamy omijać serwisy aukcyjne oraz podchodzić z rozwagą do zakupu konstrukcji nieznanych marek. Tanie obudowy posiadają kiepskiej jakości cienką blachę, a cała konstrukcja nie jest stabilna, blachy mogą wpadać w drgania, a lakier może się łatwo rysować i odpryskiwać. Brak filtrów przeciwkurzowych będzie naszą udręką, a raczej częste czyszczenie komputera, do tego zamiast szkła hartowanego otrzymujemy łatwo rysujące się pleksi. Nie warto oszczędzać, czasem wystarczy dopłacić 50 czy 100 zł do budżetowej skrzynki, ale renomowanego producenta lub w ogóle dołożyć i kupić coś z wyższej półki i mieć solidną obudowę na lata, z dobrej jakości materiałów, z dobrymi wentylatorami, czy podkładkami antywibracyjnymi dla HDD. Dobrze zaprojektowana obudowa oferuje nam dobry system aranżacji okablowania, dzięki czemu nasz PC-et będzie miał dobrą cyrkulację powietrza, zapewniając niskie temperatury podzespołów, a do zamknięcia blachy od strony serwisowej nie będzie nam potrzebna druga osoba.

 Testy obudów komputerowych

RGB czy ARGB?

Tak, rodzaj podświetlania to również ważna kwestia, to nie czasy iluminacji katodą. Niestety nie wszystkie płyty główne wspierają oba rozwiązania, do tego dochodzi chłodzenie procesora, które (jak mniemam) również będzie posiadało podświetlane wentylatory. Jak widzicie, już na tym etapie układania puzzli musimy myśleć o dwa kroki do przodu, by wszystko było kompatybilne ze sobą pod kątem iluminacji, zaczynając od wyboru odpowiedniej obudowy, uwzględniając format płyty głównej i układu chłodzenia procesora.

Jaka obudowa do komputera

Actina AMD50 kupisz w sklepie  

Wentylatory

Obudowy posiadają zwykle od jednego do czterech wentylatorów w standardzie. Niska cena i duża liczba wentylatorów już powinna sygnalizować czerwony alarm u kupującego. Nierzadko średniej jakości cztery wentylatory 120 mm to połowa ceny całej obudowy, więc jakości nie powinniśmy się tutaj spodziewać. W tanich obudowach wyposażonych w wentylatory z podświetlaniem RGB bądź ARGB (adresowalne diody RGB) otrzymujemy z reguły tani kontroler, który nie współpracuje z systemami podświetlania płyt głównych, więc synchronizacja wszystkich komponentów odpada. Ponadto zdarzają się wentylatory z nietypowymi wtyczkami i w przypadku awarii któregoś nie ma możliwości wymiany, a ich jakość i trwałość łożyska nie należy do najlepszych. Rekomendujemy obudowy z wentylatorami ze złączem zasilania 3-pin lub 4-pin PWM i złączem podświetlania RGB 4-pin 12 V lub ARGB 3-pin 5 V, a najlepiej z oficjalną kompatybilnością z płytami głównymi znanych producentów. Niezłej jakości wentylatory z łożyskiem tzw. Rifle czy kulkowe kosztują ok. 40 zł za sztukę, a te z wyższej półki nawet powyżej 100 zł. Modele z podświetlaniem RGB/ARGB nawet ok. 60 zł i więcej w zależności od producenta, a nawet do 200-300 zł za zestaw trzech sztuk.

A może jednak cisza?

Niektórzy jednak cenią sobie ciszę, brak choinkowego wystroju oraz funkcjonalność. Tutaj warto skierować swój wzrok na wyciszane obudowy wyposażone w wentylatory z dobrym łożyskowaniem i sterowanie za pomocą sygnału PWM jak ASUS TUF Gaming GT501 lub modele Fractal Design. Przykładem może być eventowy komputery serii Actina PBA, gdzie w pancernej obudowie zainstalowano wydajne komponenty z dużym i cichym coolerem CPU be quiet! Dark Rock 4.  

 Testy i recenzje układów chłodzenia

Jaka obudowa do komputera

Actina PBA kupisz w sklepie  

Funkcjonalność

Nie zapominajmy o funkcjonalności, czyli portach zewnętrznych na przednim panelu. Musimy sobie określić, jakie porty USB nas interesują i w jakiej liczbie, dwa złącza USB 3.0 to takie rozsądne minimum, miłym dodatkiem jest USB 3.1 Type-C jak w obudowie be quiet! Pure Base 500DX. W obudowach z dołączonym kontrolerem RGB/ARGB dobrze mieć dodatkowy przełącznik do zmiany podświetlania. Często gramy w porze nocnej lub po prostu w słuchawkach, tutaj również należy być czujnym, ponieważ jeżeli nie używamy modelu na USB, możemy się spotkać z obudowami, które mają dwa złącza Jack (dla mikrofonu i słuchawek) lub jedno Jack Combo (tak jak w słuchawkach do telefonu), gdzie przykładem może być XPG BATTLECRUISER. Niektóre konstrukcje, jak be quiet! Dark Base 700, posiadają wbudowany kontroler sterowania prędkością obrotową wentylatorów, manualny lub sygnałem PWM z płyty głównej. Niemarkowe obudowy posiadające kontrolery podświetlania RGB i prędkości wentylatorów nie zawsze chcą współpracować z każdą płytą główną, a czasem nie działają w ogóle.

Reasumując

Wybór obudowy to nie taka prosta sprawa i tak naprawdę to od niej powinniśmy zaczynać budować naszego PC-ta, tak jak piłkarską jedenastkę buduje się od bramkarza. Jak widać, musimy mieć na uwadze nie tylko funkcjonalność, wygląd, ale i kompatybilność z pozostałymi komponentami jak układ chłodzenia, system podświetlania czy ogólną jakość produktu, bo przecież obudowa to komponent, który jest z nami bardzo długo i jest świadkiem wielu modernizacji naszego gamingowego PC-ta. Ponadto komputer złożony z głową może być ozdobą wystroju wnętrza, a nie brzydką i głośną skrzynką.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zbudować dobry komputer do gier - cz.1

 0