Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Wybieramy RAM do komputera do gier

Pojemność i konfiguracja pamięci (Single/Dual/Quad Channel)

Pamięć RAM może i nie odgrywa tak dużej roli w przypadku wydajności w grach jak mogłoby się wydawać (no chyba, że gramy na zintegrowanej karcie graficznej bez własnego VRAM), ale robi bardzo dużą różnicę w działaniu samego systemu i uruchamianych programów. Jeśli zastanawiacie się więc, ile tak naprawdę potrzebujecie RAM w swoim gamingowym PC, to najkrótsza i najprostsza odpowiedź to po prostu 16 GB. To obecnie złoty środek, bo większość nowoczesnych gier AAA rekomenduje maksymalnie taką wartość, więc nie warto przepłacać za coś, czego nie wykorzystamy. Poza tym, taka pojemność powinna być wystarczająca także w codziennym użytkowaniu, nawet w przypadku miłośników otwierania tony zakładek w przeglądarce Chrome. Problem pojawić może się jedynie w przypadku graczy, którzy mocno angażują swój komputer w wielozadaniowości lub też wykorzystują go w bardziej twórczych zastosowaniach, gdzie dużo RAMu zawsze się przydaje. W przypadku osób, które posiadają ograniczony budżet, również radzimy zakup 16 GB, a to z tego prostego względu, że różnica w cenie w porównaniu do 8 GB potrafi zamknąć się w 100 zł.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Kolejna istotna kwestia, którą warto mieć na względzie przy zakupie pamięci RAM, to konfiguracja modułów, a konkretniej tryb pracy kontrolera, czyli Single/Dual/Quad Channel. Wbrew pozorom to, czy zdecydujemy się na zakup jednego 16 GB modułu, czy też dwóch po 8 GB lub czterech po 4 GB ma istotny wpływ na wydajność naszego PC, co przekłada się też bezpośrednio na osiągi w grach (więcej TUTAJ). Mówiąc najprościej, zdecydowanie lepiej jest posiadać więcej modułów o mniejszej pojemności niż jeden większy. Zalecamy więc zakup pamięci RAM w konfiguracji Dual Channel, tym bardziej, że dopłata do dwóch modułów względem jednego najczęściej jest znikoma, a my zostawiamy sobie jeszcze miejsce na rozbudowę pamięci operacyjnej (zakładając, że nasza płyta posiada cztery sloty). W ten sposób poprawimy komfort rozgrywki, a to za sprawą mniej dotkliwych spadków (lub ich całkowitego wyeliminowania) wynikających z niedomagania jednostki centralnej. Zdecydowana większość gotowych komputerów do gier marki Actina posiada 16 GB pamięci RAM w konfiguracji dwukanałowej, w tym nawet i budżetowe konstrukcje pokroju Actina SPC. Jeśli potrzebujemy jednak większej pojemności RAM, to zdecydować możemy się na model Actina Monster Bench, który wyposażono w 32 GB (2x 16 GB), ale ten dostępny jest na zamówienie.

Wydajność i jakość

Kolejna istotna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę przy doborze pamięci RAM do naszego peceta, to jakość i wydajność. W przypadku tej pierwszej kwestii warto zainwestować w moduły uznanych marek, które po prostu bazują na dobrych jakościowo kościach pamięci, oferujących większy potencjał w zakresie podkręcania. Jeśli zaś chodzi o wydajność, koncentrować powinniśmy się nie tylko na wysokiej częstotliwości taktowania, ale i opóźnieniach CAS (CL), które określają czas upływający od wysłania żądania do momentu otrzymania danych przez kontroler. Tu warto przy okazji upewnić się, że chipset płyty głównej w naszym zestawie wspiera wysokie prędkości RAM i profile XMP, gdyż w innym wypadku nie będziemy w stanie wykorzystać ich potencjału. Po co przepłacać więc za pamięci 3600 MHz, skoro nasz system ograniczy ich prędkość do 2666 MHz lub brak obsługi XMP sprawi, że moduły pracować będą z domyślną prędkością 2133 MHz? Jaki wpływ ma wydajność RAM na gry dowiecie się z naszego testu, ale mówiąc krótko, dość istotnie przekłada się na maksymalizację osiągów procesorów, a więc i liczbę klatek na sekundę w grach. Do gamingowych komputerów zalecamy więc moduły o prędkościach w granicach 3200-3600 MHz, ze względu na znacząco wyższą prędkość względem bazowych RAM-ów oraz szeroką kompatybilność z platformami Intela oraz AMD. Co prawda w przypadku PC z Intelem na pokładzie można by pokusić się nawet o szybsze RAM-y, ale w takim wypadku warto zastanowić się czy nie lepiej przeznaczyć dodatkowy budżet na lepszą grafikę. Jeśli zaś chodzi o opóźnienia, rozsądnym wyborem są pamięci z CAS (CL) w okolicach 16.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

„Stylówa”

Nie da się ukryć, że coraz więcej graczy zwraca uwagę nie tylko na kwestie praktycznie komponentów montowanych w PC, ale i ich design. Użytkownicy liczą jednocześnie na wysoką wydajność i stylowy wygląd sprzętu, podkreślony choćby przez eleganckie radiatory czy też podświetlenie w systemie RGB, które możemy zsynchronizować z innymi komponentami w naszym pececie. Na szczęście producenci sprzętu komputerowego, szczególnie ci bardziej uznani, dostrzegli zapotrzebowanie na tego typu produkty i posiadają w swojej ofercie moduły RAM, które nie będą straszyć „gołym” laminatem czy toporną obudową i będą podnosić walor estetyczny naszego peceta. Jeśli więc zależy nam na tej kwestii, to jest w czym wybierać, zarówno jeśli chodzi o RAM-y bez podświetlenia, jak i z takowym.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

 0