Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Polecane modele dysków

Jaki dysk SATA do komputera do gier?

Jeśli szukacie taniego, ale solidnego dysku do swojej gamingowej maszyny, to ciekawą propozycją jest ADATA Ultimate SU750. Jest to dysk korzystający z interfejsu SATA III i pamięci 3D TLC NAND za naprawdę niewielkie pieniądze, który nie jest obarczony żadną istotną wadą (np. przegrzewaniem) i oferuje dobre prędkości zapisu i odczytu danych. Do tego producent przygotował specjalne oprogramowanie do przenoszenia danych i zarządzania dyskami. Dysk ten w wersji 512 GB znaleźć można w gotowym zestawie Actina SG1X (link). Jeśli zaś chcemy wycisnąć z interfejsu SATA ostatnie soki, to godny polecenia jest dysk Crucial MX500. Nie bez przyczyny nośnik ten szybko zyskał sporą popularność i błyszczy zwłaszcza, jeśli chodzi o szybkość odczytu próbki 4K i odczytu losowego, nawet dla dłuższych kolejek, co powinno przełożyć się na komfort użytkowania komputera. Za Crucialem MX500 z całą pewnością przemawiają też długość gwarancji (5 lat) i pamięci TLC. Jeżeli zaś chodzi o gotowce z tym dyskiem, dobrym przykładem jest Actina AMD50 (poniżej), gdzie umieszczono model o pojemności 500 GB.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Actina AMD50 kupisz w sklepie

A może jednak M.2 na bazie PCIe?

Jeśli jednak stawiamy na wyższą wydajność, to w takim razie wybór paść musi na nośniki M.2 z interfejsem PCIe i protokołem NVMe. Tutaj jednak również mamy duży wybór i nie musimy wcale decydować się na dużo droższe produkty, ponieważ na rynku pojawiły się tańsze wariacje tego typu dysków ze słabszymi kontrolerami pozbawionymi DRAM, ale ze zdecydowanie bardziej przystępną cenę. Bardzo dobrym przykładem jest tu Patriot P300, który co prawda nie zachwyca wydajnością, jeśli porównamy go do topowych modeli na rynku, ale z drugiej strony jego atrakcyjna cena i osiągi wyraźnie lepsze od modeli SATA rekompensują te braki. Na plus zaliczyć trzeba również obecność pamięci TLC od Toshiby (a raczej Kioxia), a testy wykazują, że w tym segmencie (299 zł za 500 GB) jest to naprawdę kusząca propozycja.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

Actina Monster Bench kupisz w sklepie

Osoby, które nie są skazane na jakiekolwiek kompromisy i mogą pozwolić sobie na high-endowe dyski SSD, powinny zerknąć w stronę WD Black. Western Digital dostarczyło produkt, który pozwolił zapomnieć o blamażu poprzednika o tej samej nazwie i przywrócić uznaną flagową markę na jej właściwe miejsce. W nowszej wersji, tę poznać można choćby po czarnym laminacie, można wprawdzie kręcić nosem, że WD zdecydowało się na pamięci TLC zamiast bardziej cenionych i trwalszych MLC, ale trzeba pamiętać, że nowoczesne 3-bitowe kości nie odstają w zakresie wydajności, a ich wytrzymałość pozwala sądzić, że w przypadku zwykłych użytkowników aspekt ten nie będzie stanowił żadnego problemu, o czym świadczy 5-letnia gwarancja producenta. Nasze testy potwierdziły, że wydajność WD Black M.2 NVMe stoi na najwyższym poziomie w tej klasie. Actina postawiła na ten nośnik, a nawet dwa dyski WD Black o pojemności 250 GB w swoim topowym pececie dla graczy Actina Monster Bench.

Styl ponad wszystko

Na koniec jeszcze coś dla miłośników wodotrysków, czyli podświetlenia RGB. Tutaj również mamy spory wybór, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że za tego tego „bajery” płacimy ekstra i nie zawsze wygląd idzie w parze z najwyższą wydajnością (czasem diody potrafią nawet obniżać wydajność dysku, doprowadzając do jego przegrzewania). Co zatem możemy polecić fanom wielobarwnej iluminacji? W przypadku dysków SATA warto zwrócić uwagę na ofertę marki T-Force, gdzie znajdziemy kilka ciekawych nośników, w tym np. model Team Group T-Force Delta S z kontrolerem Silicon Motion S2258 i pamięciami 3D NAND typu TLC. Ten pochwalić może się naprawdę solidną wydajnością (jak na dysk SATA), jakością wykonania i generalnie trudno mu cokolwiek zarzucić. Dysk ten znaleźć można w Actina PBA (poniżej). W przypadku dysków M.2 bardzo dobrze zaprezentował się w naszych testach Patriot Viper Gaming VPR100. Chwaliliśmy go za wysoką wydajność rzeczywistą w gamingowych zastosowaniach, bardzo dobrą jakość wykonania, efektywny i niskoprofilowy radiator, poprawną implementację podświetlenia RGB z możliwością synchronizacji podświetlenia ze standardami popularnych producentów, dobrą wydajność w zastosowaniach gamingowych, bardzo wysokie współczynniki TBW i MTBF oraz 5 lat gwarancji.

Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3
Actina PBA kupisz w sklepie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zbudować dobry komputer do gier - cz. 3

 0