Kopia zapasowa Google
Na szczęście kopie zapasowe tworzą już same systemy operacyjne. Najczęściej dzieje się to bez naszej ingerencji i w pełni automatycznie. Tak jest na przykład w przypadku Androida, który od dawna ma zaimplementowaną tego typu funkcję. Sami możemy wybrać, co kopia zapasowa ma zapisywać, a nawet całkowicie ją wyłączyć.
Chociaż dla wielu osób kopia zapasowa Google będzie w pełni wystarczająca, to nie wszystkich zadowoli to, co zostanie zapisane. Synchronizacja konta Google jest dość ograniczona w porównaniu do innych narzędzi. System może zapisywać nasze kontakty i informacje o osobach, kalendarz, wiadomości na koncie Gmail, Muzykę w Google Play, prezentacje, dane w przeglądarce Chrome (zapisane hasła, historię, zakładki itd.), arkusze, a także dane z aplikacji Google Fit. Od Androida w wersji 6.0 Marshmallow synchronizacja konta Google zapisuje także dane aplikacji, ale każda z nich ma do dyspozycji tylko 25 MB przestrzeni, więc w niektórych przypadkach niemożliwe jest zapisanie wszystkiego. Opcje synchronizacji znajdziemy w ustawieniach telefonu lub tabletu.
Po zmianie urządzenia lub przywróceniu do ustawień fabrycznych wystarczy tylko zalogować się na to samo konto Google, a wszystkie dane zostaną po chwili przywrócone. To bardzo wygodne rozwiązanie, chociaż pod wieloma względami ograniczone. Kopia zapasowa Google nie przywraca wiadomości SMS, historii połączeń czy też zapisanych zdjęć (chyba, że korzystamy z aplikacji Zdjęcia Google i przy jej pomocy tworzymy kopie zapasowe fotografii). Dlatego też wielu użytkowników decyduje się na alternatywne sposoby tworzenia kopii zapasowych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zrobić kopię zapasową danych na smartfonie?