Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

Sensor optyczny czy laserowy?

Decydując się na zakup nowej myszki do gier, na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy zdecydować się na model z optycznym, czy też może laserowym sensorem. Ich działanie opiera się na tej samej zasadzie i polega na wysyłaniu wiązki promieni świetlnych na powierzchnię i badaniu światła odbitego od niej i utrwalonego przez matrycę CMOS. Czujnik błyskawicznie rejestruje określoną przez jego specyfikację liczbę obrazów, by następnie przesłać je do procesora sygnałowego, który oblicza kierunek i szybkość przesunięcia (różnice), co z kolei przekłada się na widoczne na ekranie ruchy kursora. Różnica pomiędzy sensorami polega jednak na tym, że w optycznym źródłem oświetlenia są diody LED, naotmiast w laserowym także znajdziemy diody (stąd ten także jest w gruncie rzeczy optycznym), ale jak sama nazwa wskazuje, bazujące na laserze.

Które z tych rozwiązań jest za to lepsze? Jak zwykle w takim przypadku, to zależy. W momencie pojawienia się laserowych myszek, traktowano je jako naturalną ewolucję optycznych (po rewolucji związanej z porzuceniem kulkowych mechanizmów). Wynikało to z faktu, że potrafiły pracować z dużo wyższą rozdzielczością (dziś optyki nie odstają już w tym aspekcie od laserów), a poza tym uznawano je za dokładniejsze, co jednak okazało się być obosiecznym mieczem. Ze względu na to, że laser kieruje bardziej skupioną wiązkę światła niż LED, jest on w stanie głębiej penetrować strukturę powierzchni, na której użytkowana jest mysz. Oznacza to, że jest w stanie analizować bardziej precyzyjne dane, nawet najmniejsze ruchy, w tym niechcianych szumów (z ang. jittrer). Z tego też powodu, pomimo faktu, że myszki laserowe radzą sobie praktycznie z każdym typem powierzchni (nawet szkłem), to zaleca się do nich twarde podkładki w jednolitym, najlepiej ciemnym kolorze. Poza tym, optyczne myszki mają mniejszy LOD (lift-off distance - wysokość na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie, jej podniesieniu) od laserowych, co przemawia na ich korzyść, ponieważ niweluje niechciane przesunięcia kursora w trakcie podnoszenia myszki.  Utarło się też, że myszki z sensorem laserowym są droższe, ale dziś, podobnie jak z DPI, jest to już nieaktualne.

Z kolei myszki z optycznymi sensorami cechują się charakterystycznym, trudnym do opisania „feelingiem”, który jest tak bardzo lubiany przez graczy, szczególnie fanów shooterów. Są one też bardziej odporne na wszelkiego rodzaju nierówności czy chropowatości powierzchni, na których pracują, a ze względu na wspomnianą już swoistą nadwrażliwość laserowych braci, częściej wybierane są także przez graczy low-sens operujących z DPI w okolicach 200 do 800, czyli zakresie często wybieranym przez profesjonalnych gamerów. Z drugiej strony, wymuszają one zastosowanie matowych podkładek. Mimo wszystko jest to obecnie popularniejszy wybór, jeśli chodzi o gamingowe zastosowania, co wynika z faktu, że dawne przewagi laserów dziś już praktycznie nie mają zastosowania, a optyki zdają się być bardziej uniwersalne. Przy okazji, nie możemy pominąć kwestii DPI (czasem nazywanego CPI) - pomimo faktu, że topowe sensory posiadają ogromne wartości tego parametru, rzędu 16 000, to jednak wbrew powszechnemu przekonaniu wyższa rozdzielczość wcale nie przekłada się na większą precyzję. DPI (dots per inch) to po prostu czułość sensora i po prostu wyższa wartość to mniejszy dystans, jaki musi pokonać myszka na podkładce, aby przesunąć kursor o określoną liczbę pikseli na ekranie i nie ma to wpływu na dokładność pracy myszki (ale z kolei przyda się w przypadku monitorów o bardzo wysokiej rozdzielczości czy zestawów złożonych z kilku monitorów).

Ma to swoje odzwierciedlenie w ofercie firmy Corsair, gdzie przeważająca część myszek bazuje na optycznych sensorach LED i nieliczne, jak np. model M65 RGB (nie mylić z M65 Pro) posiadają laser (poza tym laserowe myszki tego producenta są już trudno dostępne). Trzeba jednak pamiętać, że osobiste preferencje odgrywają tu sporą rolę i część graczy (np. high-sense) wciąż preferuje laserowe gryzonie, choćby do gier typu MMO czy RTS, gdzie spisują się one bardzo dobrze. Jeśli nie wiecie więc, co bardziej będzie Wam odpowiadać, najlepiej przetestować obie opcje, a jeśli nie ma takiej możliwości, to optyczne modele wydają się być bezpieczniejszym wyborem. Na szczęście Corsair stawia w swoich produktach na wysokiej klasy komponenty, o czym świadczy choćby fakt, że gro modeli tego producenta wykorzystuje PMW3367, który uchodzi za jeden z najlepszych sensorów na rynku. Pozbawiony jest on wszelkich niepożądanych w gamingu zjawisk, typu akceleracja, predykcja czy interpolacja. Poza tym, wyróżnia go niski LOD (wysokość, od której sensor przestaje reagować po podniesieniu myszki) i bardzo duże maksymalne szybkości, a jego niewątpliwą zaletą jest świetna kompatybilność z różnymi rodzajami powierzchni.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

 0