Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

Kolejna bardzo ważna kwestia to oczywiście ergonomia. Myszka musi być wygodna w użytkowaniu, w innym wypadku, pomimo najlepszego sensora, stanie się jedynie przyczyną frustracji. Jest to bardzo subiektywna kwestia, ale można zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają generalny charakter i mogą pomóc nam określić, czego potrzebujemy. Warto zacząć od tego, czy jesteśmy prawo-, czy leworęczni (a raczej czy korzystamy z myszki lewą dłonią, bo duża część leworęcznych osób użytkuje gryzonia prawą). W przypadku tej pierwszej, bardziej popularnej opcji, nie mam żadnego problemu, w tej drugiej skazani jesteśmy zaś na bardziej uniwersalne myszki o symetrycznej budowie (w praktyce ze świecą szukać modeli dedykowanych osobom leworęcznym), które mogą okazać się nieco słabiej dopasowane do dłoni (choć wiele praworęcznych osób ceni sobie tego typu proste konstrukcje).

Preferowane gatunki gier

Druga kwestia to preferowane przez nas gatunki gier, ponieważ osoby lubujące się w FPS-ach i wszelkiej maści strzelankach, stawiają przeważnie na dość proste, lekkie konstrukcje (do 100 gramów) o organicznej liczbie przycisków dodatkowych, choć dobrze jeśli występuje jeden dedykowany trybowi snajperskiemu, czyli zmniejszający drastycznie DPI, co ułatwia oddawanie precyzyjnych, trudnych strzałów (takowy posiada choćby Corsair M65 Pro RGB). W przypadku gier RPG, MMO czy MOBA większe znaczenie zdaje się mieć komfort rozgrywki, co wynika też z dłuższych sesji, jakie przeważnie towarzyszą tym gatunkom. Dlatego też przeważnie konstrukcje myszek dla tego typu gier mają bardziej wymyślne kształty, które zapewniać mają możliwie największą wygodę użytkowania. Mowa tu o obudowach, które posiadają podpórki pod kciuk czy mały palec i kształt dostosowany do naszej dłoni. Fani MOBA/MMO docenią zapewne także mnogość dodatkowych przycisków, które skonfigurować mogą pod kombinacje makro i dla przykładu Scimitar Pro RGB posiada na prawym boku mini klawiaturę, składającą się z 12 mechanicznych klawiszy. Dziś już trudno o myszki skierowane do miłośników RTS-ów, a to z prostego powodu - gatunek ten nie jest już tak popularny jak przed laty, ale w tym przypadku warto postawić na ergonomiczną konstrukcję, jak w MMO i MOBA.

Przykład myszki dla fanów MMO/MOBA

Układ palców

Tu przechodzimy do kolejnego bardzo istotnego elementu, czyli rodzaju chwytu, jaki preferujemy na myszce. Zacznijmy od układów palców, gdzie wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje: 1+2+2, gdzie kciuk znajduje się z boku, palec wskazujący na lewym przycisku myszki (obsługuje on również rolkę), środkowy na prawym, a serdeczny i mały z prawej strony oraz 1+3+1, gdzie kciuk trzymamy z lewej strony, palec wskazujący na lewym przycisku myszki, środkowy na scrollu, serdeczny na prawym, a mały z boku.

Rodzaje chwytów

Poza tym, trzeba też wyodrębnić trzy rodzaje chwytów - dwa podstawowe to palm grip i claw grip, a fingertip grip to ułożenie stanowiące wypadkową dwóch poprzednich. Palm grip zdaje się być najpopularniejszym (co wynikać z faktu, że często uznawany jest też za najbardziej komfortowy)  i w trakcie tego chwytu praktycznie cała dłoń spoczywa na myszce. Przy takim chwycie zalecane są myszki profilowane o takiej samej długości, jak dłoń mierzona od czubka palca środkowego do wysokości, na której zaczyna się kciuk.

W claw grip środkowa część naszej dłoni nie ma kontaktu z myszką, podobnie jak palce, które układają się w charakterystyczny kształt szponów (stąd też nazwa tego chwytu). Na przyciskach spoczywają jedynie opuszki palców (choć lekko stykać może się też dolna lub górna część śródręcza, by poprawić kontrolę na myszką). Dla tego chwytu zalecane są myszki nieco krótsze od naszej dłoni, symetryczne z uniesionym wyżej grzbietem w tylnej jego części (mierzonej w tej sam sposób jak w palm).

Fingertip grip, jak już wspomnieliśmy, stanowi połączenie obu tych chwytów i choć palce są tu wyprostowane, to kontakt z przyciskamy mają przede wszystkim ich opuszki, a środkowa część dłoni nie spoczywa w całości na myszce.

O ile chwyt w pewnym stopniu wynika z preferencji, to jednak kształt, a przede wszystkim długość myszki lub naszej dłoni, mogą narzucać nam ułożenie dłoni. Dłuższe, bardziej płaskie konstrukcje przeważnie dobrze współgrają z palm grip, natomiast krótsze z chwytem szponowym. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te zasady nie sprawdzą się w każdej sytuacji i mają jedynie ułatwić wybór myszki. Podobnie jak chwyt pod dany model rekomendowany przez producenta, który nie jest w stanie uwzględnić rozmiaru naszej dłoni.    

Myszka przewodowa czy bezprzewodowa?

Ostatnią kwestią jest system łączności. Przed laty utarło się, że myszki bezprzewodowe obarczone są opóźnieniami, które wpływają na nasze osiągi w trakcie rozgrywki.  Współcześnie wysokiej klasy gryzonie wypadają już w tym względzie porównywalnie do sprzętów przewodowych i nie jesteśmy w stanie odczuć żadnej różnicy w ich działaniu, a brak kabla potrafi skutecznie zwiększyć komfort użytkowania myszki. Zwolennicy przewodowych konstrukcji jako argument nierzadko podają fakt, że te zdecydowanie częściej wybierane są przez profesjonalnych graczy, ale wynika to z innej kwestii, a mianowicie konieczności ładowania akumulatora. Żaden gracz w trakcie turnieju nie chce być zaskoczony potrzebą nagłego podładowania sprzętu. Poza tym, wbudowana bateria sprawia, że myszka jest cięższa, a trzeba też pamiętać, że dobre gamingowe myszki bezprzewodowe są wyraźnie droższe od modeli na kablu. Niemniej jednak, pozbycie się przewodu potrafi w pełni zrekompensować te drobne minusy w trakcie użytkowania w domowym zaciszu.

High-endowa bezprzewodowa myszka Corsair Dark Core

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką myszkę do gier wybrać? Typy sensorów i chwytów - Poradnik gracza

 0